Bulut bilişim ağ topolojilerinde performans ve hata toleransı analizi
Performance and fault tolerance analysis in cloud computing network topologies
  1. Tez No: 972355
  2. Yazar: HÜSEYİN TANER GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde artan veri trafiği ve ölçeklenebilir sistem gereksinimleri doğrultusunda, bulut bilişim altyapılarında kullanılan ağ topolojilerinin performansı büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, özellikle veri merkezlerinde tercih edilen Fat Tree, Z-Fat Tree ve RUFT-PL topolojileri, çok katmanlı yapıları hem ağ içi paket iletim performansı hem de bağlantı arızalarına karşı gösterdikleri dayanıklılık açısından dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, söz konusu topolojilerin performansları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve farklı bağlantı arızası senaryoları altında gösterdikleri iletim başarısı, gecikme süreleri ve ağ dayanıklılığı analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, paralel bağlantıların hata toleransını artırdığını, tam bağlantılı yapılarda dengeli performans sağlandığını ve düşük bağlantı yoğunluğunun arıza hassasiyetini yükselttiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing volume of data traffic and the growing need for scalable systems, the performance of network topologies used in cloud computing infrastructures has become critically important. In this context, the Fat Tree, Z-Fat Tree, and RUFT-PL topologies, which are especially preferred in data centers, stand out with their multilayered structures in terms of both packet transmission performance and resilience against link failures. In this study, the performance of these topologies is evaluated comparatively under various link failure scenarios, focusing on transmission success, latency, and network robustness. The findings reveal that parallel links enhance fault tolerance, fully connected structures offer balanced performance, and reduced connection density increases sensitivity to failures.