Yönetimler arası bağışlar ve Türkiye'de merkezi yönetimce belediyelere verilen bağışlar
Intergovermental grants and grants given to the municipalities by central goverment in Turkey
- Tez No: 97242
- Danışmanlar: PROF.DR. NEZİH VARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YÖNETİMLER ARASI BAĞIŞLAR VE TÜRKİYE'DE MERKEZİ YÖNETİMCE BELEDİYELERE VERİLEN BAĞIŞLAR Mehmet Oğuz ARSLAN Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Prof. Dr. Nezih VARCAN Günümüzde Türkiye'de, yerel yönetimlerin genel bütçe vergi gelirleri tahsilat toplamı üzerinden aldıkları paylarla ve kendi gelirleriyle, sunmakla yükümlü oldukları hizmetleri finanse etmelerinin gittikçe zorlaştığı sıkça dile getirilen bir olgudur. Dolayısıyla, yerel yönetimler ya borçlanmaya başvurmaktadırlar ya da merkezi yönetimden mali yardım talep etmektedirler. Bu çalışmada, bütün yerel yönetimler açısından epey önemli bir gelir kaynağı olan bağışların, belediyeler açısından ele alınması ve incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, kamu maliyesi literatüründe“yönetimler arası bağışlar”(intergovernmental grants) olarak adlandırılan bu olguya ilişkin olarak, konuyla ilgili yazarların tanımlamalarına yer verilmiş; bağışların veriliş gerekçeleri ve türleri, federal ve merkeziyetçi yapıdaki devletlere ilişkin örneklerin ışığında incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, yönetimler arası bağışların yerel yönetimlerin harcama kararlan üzerindeki etkilerine ilişkin kuramsal ekonomik analizlere de yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci ve son bölümünde ise, ilk önce Türkiye'de merkezi yönetim ile belediyeler arasındaki mali ilişkilere değinilmiş, daha sonra ise bu ilişkilerin ışığında, merkezi yönetimin belediyelere yaptığı bağışlar nitelik ve nicelik yönünden incelenmiştir. Bu yapılırken, ilk bölümde ortaya konulan temel varsayımlar çerçevesinde bir inceleme ve değerlendirme hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Today, it has been mentioned as a fact frequently for local governments that, it is being hard to finance local services by general budget tax revenue shares and their own revenues in Turkey. Nevertheless, local governments apply either borrowing or asking for fiscal aid from central government. In this study, an analysis about these fiscal aids in view of municipalities which are very important for all local government types, is objected. In the first chapter of the study, definitions of related authors on this concept called“intergovernmental grants”are given place; reasons and types of the grants are given in the light of federal and centralist country examples. Additionally, theoretical economic analyses about the effects of intergovernmental grants on local governments' expenditure decisions are mentioned. In the last chapter, initially the relations between central government and municipalities in Turkey are mentioned. Then in the light of these relations, the grants given to the municipalities by central government are analyzed quantitively and qualitatively. In the meantime, an analysis and interpretation in the direction of main hypothesis dicussed before are objected.