Dünya Ticaret Örgütü Tarım Anlaşması'nın tarım politikaları ve ticareti üzerindeki etkileri
Effects of world trade organization agriculture agreement on the agricultural policies and trade
  1. Tez No: 97243
  2. Yazar: İLKER ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ TARIM ANLAŞMASININ TARIM POLİTİKALARI VE TİCARETİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ ilker ÖZCAN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül-2000 Danışman: YrcLDoç.Dr.Zeynep ERDİNÇ Dünyadaki bütün ülkeler tarımsal üretim ve fiyatlara tarımın kendine özgü koşulları, gıda güvenliği ve stratejik önemi gibi gerekçelerle müdahale etmekte ve tarım sektörlerini desteklemektedirler. Tarım ürünleri ticareti Uruguay turuna kadar Tarife ve Ticaret Genel Anlaşmaları (GATT) kapsamından muaf tutulmuştur. Uruguay turunda Dünya Ticaret Örgütü (DTO) GATT'ın yerini almış ve Tarım Anlaşması ile tarım ticaretinin serbestleştirilmesine yönelik önemli adımlar atılmıştır. Tarım Anlaşması Dünya tarım pazarlarında dengesizlik ve istikrarsızlığa yol açan kısıtlamaları ve çarpıklıkları düzelterek dünya tarım ticaretinde disiplin ve öngörülebilirliği getirmeyi amaçlamaktadır. Tarım Anlaşması üç temel alanda düzenlenmektedir.. Bunlar iç desteklerin ve yüksek maliyetli yurtiçi arzların azaltıldığı Tarımsal desteklemeler, ihracat sübvansiyonlarının azaltıldığı Sübvansiyonlar ve tarife oranlarının azaltıldığı pazara giriş alanlarıdır. Bu üç alandaki düzenlemeler küresel düzeyde ülkelerin piyasa fırsatlarını artırmaktadır. Tarım ürünleri ticaretinin serbestleştirilmesi ve Tarım Anlaşmasında yer alan taahhütler AB ve ABD gibi gelişmiş ülkelerle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin tarım politikalarını etkilemektedir.Tarım anlaşmasının Türkiye açısından diğer bir önemi Türkiye ve AB arasında tarım ürünlerinde uygulanan taviz rejimini etkilemesidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT All the countries interfare the agricultural production and the agriculture product prices and support the agriculture sector because of the specifical conditions of agriculture, food security and the stratejic importance of agriculture. Agriculture sector has been exempted from General Agremeents on Trade and Tariffs (GATT) until the Uruguay Round. A new trade organization, World Trade Organization (WTO) was created instead of GATT and substantial steps have been made towards liberalisation in the agricultural sector by Agriculture Agremeent. The aim of this agremeent is to bring more discipline and predictability to world agricultural trade by correcting and preventing restrictions and distortions to reduce the uncertainty imbalance and instability in world agricultural markets. There are three main parts of the Agricultural Agremeent. These are reductions in domestic support and reducing high cost domestic supply, the reductions in export subsides and market access commitments. These three regulations results in an expansion on market opportunites at the global level. Agricultural liberalisation and the commitments of the agriculture impact the agricultural policy of the developed countries such as European Union (EU) and United States of America (USA) and developing countries such as Turkey. Another importance of the Agremeent for Turkey is the impact of the agremeent on agriculture compromises between Turkey and EU.