Investigating factors influencing pre-service English teachers' decisions to become teachers
İngilizce öğretmen adaylarının öğretmen olma kararlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
- Tez No: 972428
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırma, İngilizce öğretmen adaylarının meslek seçme nedenlerini ve motivasyonlarını incelemek amacıyla karma yöntem yaklaşımıyla tasarlanmıştır. Böylelikle nicel ve nitel veriler birlikte kullanılarak konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın nicel verileri, İngilizce öğretmen adaylarına uygulanan ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış mülakatlarla yüz yüze toplanmıştır. Nicel veriler , Öğretmenlik Seçimini Etkileyen Faktörler (ÖSEF) ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Veri toplama prosedürü, Trakya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği programında öğrenim gören ve gönüllü olan toplam 198 öğretmen adayıyla gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin yanı sıra, öğretmen adaylarının motivasyonlarındaki farklılaşmayı inceleyebilmemize kaynaklık etmesi için, öğretmen adaylarının sosyo ekonomik geçmişi, aile eğitim durumu, cinsiyet, sınıf düzeyi bilgilerine dair verileri içeren demografik bilgi formu da uygulanmıştır. Katılımcılardan kişisel bilgileri ve öğretmenlik mesleğini seçme motivasyonlarına ilişkin ayrıntılı veriler elde edilmiştir. Ayrıca, nitel veriler her sınıf düzeyinden 3 olmak üzere toplam 12 gönüllü öğretmen adayıyla yüz yüze gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış, anketin ötesinde daha ayrıntılı bilgiler toplanmıştır. Toplanan nicel verilerin analizi SPSS 26 programı kullanılarak yapılmış, nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının meslek motivasyonlarına dair verilerin belirlenmesine, sınıflandırılmasına ve demografik özelliklerle birlikte öğretmenlik mesleğinin ağırlıklı olarak hangi profiller tarafından tercih edildiği ortaya çıkarılmıştır. Demografik değişkenler ile motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile test edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmen adaylarının genel olarak meslek motivasyonlarının yüksek olduğunu ve bu motivasyonu etkileyen temel unsurları ortaya koymuştur. Ayrıca, demografik değişkenlere göre cinsiyet dışında motivasyon düzeylerinde anlamlı farklar bulunmamıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ise anket yoluyla elde ettiğimiz faktörler hakkında daha ayrıntılı verilere ulaşmamızı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The study was designed with a mixed-method approach in order to examine the reasons and motivations of pre-service English language teachers for choosing a profession. Thus, it is aimed to provide more detailed information about the subject by using quantitative and qualitative data together. Quantitative data were collected through a questionnaire administered to pre-service English language teachers. Qualitative data were collected face-to-face through semi-structured interviews. Quantitative data were obtained by using the“(FIT-Choice)”scale. The data collection procedure was carried out with a total of 198 volunteer pre-service teachers studying in the English Language Teaching program at Trakya University. In addition to the scale, a demographic information form, which includes data on the socio-economic background, family education status, gender, and grade level of the pre-service teachers, was also applied to examine the differentiation in the motivation of the pre-service teachers. Detailed data were obtained from the participants regarding their personal information and their motivation for choosing the teaching profession. In addition, qualitative data were collected through face-to-face semi-structured interviews with a total of 12 volunteer pre-service teachers, 3 from each grade level, and more detailed information was collected beyond the questionnaire. The quantitative data collected were analyzed using the SPSS 26 program, while the qualitative data were analyzed by content analysis. The findings were used to determine and categorize the data on pre-service teachers' professional motivation and to reveal which profiles predominantly prefer the teaching profession together with demographic characteristics. The relationship between demographic variables and motivation levels was tested with t-test and one-way analysis of variance (ANOVA). The findings revealed that pre-service teachers generally have high motivation for the profession and the main factors affecting this motivation. In addition, no significant differences were found in motivation levels according to demographic variables except gender. Semi-structured interviews provided us with more detailed data on the factors we obtained through the questionnaire.