Bir tarihçi ve devlet adamı olarak Mikhael Psellos (1018-1078)
Michael Psellos as a historian and statesman (1018-1078)
  1. Tez No: 972436
  2. Yazar: SONGÜL GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KEÇİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
1018 ve 1078 yılları arasında yaşamış olan Mikhael Psellos, XI. yüzyıl Bizans tarihinde önemli bir figür olarak öne çıkar. Psellos hem tarihçi hem de devlet adamı olarak dönemin siyasi, askeri ve kültürel işleyişini derinlemesine analiz etmiş ve bu çerçevede büyük bir etki yaratmıştır. Bu çalışma, onun yaşam öyküsünü ele almakla birlikte XI. yüzyıl Bizans İmparatorluğu'ndaki önemli tarihsel olaylara Psellos'un gözünden genel bir bakış açısı sunacaktır. Söz konusu dönemde Psellos'un çevresinde gelişen olaylar ve onun yaşadığı devlet üzerindeki etkisi incelenecektir. Ayrıca tarihçinin aile kökenleri, eğitimi ve kariyerindeki yükselişi ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Onun tarih yazımına yaklaşımı, kullandığı yöntemler ve kaleme aldığı eserler; biyografi, hagiografi, din- felsefe ile tarih ilişkisi çerçevesinde değerlendirilecektir. Bu bağlamda, onun bir devlet adamı olarak saray içindeki rolü ve yaşamı üzerinde özellikle durulacak, Khronographia gibi önemli eserinin tarihe nasıl tanıklık ettiği irdelenecektir. Psellos'un geniş bir yelpazeyi kapsayan eserleri, onun düşünce dünyasını ve dönemin sosyal, kültürel dinamiklerini yansıtmaktadır. Böylece Psellos'un retor kimliği, yazım tekniği gibi nitelikleri de değerlendirilecektir. Onun külliyatı, entelektüel mirası ve tarih anlayışı, bütüncül bir bakış açısıyla ortaya konulacaktır. Bu incelemenin sonucunda yukarıda bahsi geçen sorulara cevaplar aranacaktır. Sonuç olarak bu çalışma, Psellos'un hem yaşam öyküsünü hem de tarihçiliğini derinlemesine inceleyerek, onun Bizans tarihine olan katkılarını aydınlatmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Michael Psellos (1018–1078) stands out as an important figure in eleventh-century Byzantine history. As both a historian and a statesman, he analyzed in depth the political, military, and cultural workings of his time and thereby had a major impact. This study will address the life story of Michael Psellos while also offering a general overview of major historical events in the eleventh-century Byzantine Empire from Psellos' perspective. It will examine the events that unfolded around Psellos in this period and his influence on the state in which he lived. In addition, the historian's family origins, education, and rise in his career will be considered in detail. Psellos's approach to historiography, the methods he used, and the works he authored will be evaluated within the frameworks of biography, hagiography, and the relationships among religion, philosophy, and history. In this context, special attention will be paid to his role within the imperial court as a statesman, and it will be examined how his major work, the Chronographia, bears witness to history. Psellos's works, which span a wide spectrum, reflect his intellectual world and the social and cultural dynamics of his era. Thus, qualities such as his identity as a rhetor and his writing technique will also be assessed. His corpus, intellectual legacy, and understanding of history will be presented from a holistic perspective. As a result of this inquiry, answers will be sought to the questions mentioned above. In conclusion, this study aims to shed light on Psellos's contributions to Byzantine history by providing an in-depth analysis of both his life and his historiographical practice.