Method of weighted words on cylindric partitions
Ağırlıklı kelimeler metodunun silindirik parçalanışlar üzerinde uygulanması
- Tez No: 972437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAĞAN KURŞUNGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, c=(c_1, c_2,..., c_r) profiline sahip, mertebesi 2 ve düzeyi 2, 3 ve 4 olan silindirik tam sayı parçalanışlarının üreteç fonksiyonları üzerinde çalışıyoruz. Sonuç olarak, bahsi geçen mertebe ve düzeylerdeki profillere sahip silindirik tam sayı parçalanışlarının Borodin formülü ile elde edilen üreteç fonksiyonlarına alternatif olarak matematiksel ifadeler elde ediyoruz. Bu amaçla, ilk olarak Alladi ve Gordon tarafından tanıtılan ve daha sonra yeni bir versiyonu Dousse tarafından bazı tam sayı parçalanış özdeşliklerini kanıtlamak ve sonsuz çarpımlar elde etmek için kullanılan ağırlıklı kelimeler metodunu kullanıyoruz. Metodun yeni versiyonunu daha kombinatorik bir yaklaşımla kendi konumuza uyarlıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the generating functions of cylindric partitions having profile c=(c_1, c_2,..., c_r) with rank 2 and levels 2, 3 and 4. As a result, we give expressions alternative to Borodin's formula for these generating functions. We use the method of weighted words which was first introduced by Alladi and Gordon, later was applied by Dousse in a new version to prove some partition identities and to get infinite products. We adapt the method to our subject with a more combinatorial approach.