İlköğretim kademesi öğrencilerinde görsel kültür algısı ile sanat eğitimi etkileşiminin incelenmesi: Edirne ili örneği
Examining the interaction between visual culture perception and art education in primary school students: The example of Edirne province
- Tez No: 972438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN BECENEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Eğitim ve Öğretim, Fine Arts, Art History, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
Özet
Edirne, Türkiye'nin Trakya bölgesinde yer alan, zengin tarihi ve kültürel mirasıyla dikkat çeken bir şehirdir. Şehrin görsel kültürü, önemli birçok tarihi yapı, mimari çeşitlilik ve canlı kültürel etkinliklerle şekillenmiştir. Araştırma“İlköğretim kademesi öğrencilerinde görsel kültür algısı ile sanat eğitimi etkileşiminin incelenmesi: Edirne ili örneği”başlığıyla ilköğretim düzeyindeki öğrencilerin görsel kültür algıları ile sanat eğitimi arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedeflemektedir. Edirne ili Uzunköprü ilçesi Gazi Turhan Bey Ortaokulu'nda öğrenim gören 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin görsel okuryazarlık düzeylerine, Edirne ili görsel kültür unsurlarını temel alan sanat eğitimi uygulamasının etkisi incelenmiştir. Araştırmanın amacı, görsel kültür temelli sanat eğitiminin öğrencilerin görsel okuryazarlık becerileri üzerindeki etkisini ortaya koymak ve sanat eğitimi ile görsel kültür algısı arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Tez çalışması, nitel ve nicel verilerin bir arada kullanıldığı karma bir yöntemle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. İlk aşamada, altı farklı öğrenci grubuna“Görsel Sanatlar Tutum Ölçeği”uygulanmış ve tutum puanları istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Tutum düzeyi birbirine yakın ve pozitif olan iki grup belirlenerek biri deney, diğeri kontrol grubu olarak atanmıştır. Deney grubuna, Edirne'nin görsel kültür unsurlarının tanıtıldığı özel bir sanat eğitimi etkinliği uygulanmıştır. Öğrenciler, kent kültürünü temsil eden sembollerle Edirne konulu piktogram çalışması gerçekleştirmiştir. Eğitim sonrası hem deney hem de kontrol gruplarına“Görsel Okuryazarlık Ölçeği”uygulanmıştır. Veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Nicel veri analizinde, bağımsız örneklem t-testi uygulanarak deney ve kontrol gruplarının görsel okuryazarlık puan ortalamaları karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, deney grubu ortalamasının kontrol grubundan anlamlı şekilde yüksek olduğunu göstermiştir. Bu bulgu, yerel kültür temelli sanat eğitiminin öğrencilerin görsel okuryazarlık düzeylerini arttırmada etkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca deney grubunda gerçekleştirilen piktogram çalışmalarında öğrencilerin Edirne'ye özgü tarihi yapılar, yerel motifler ve kentsel sembolleri resimlerine yansıttıkları, renk ve kompozisyon seçimlerinde yaratıcılık ve kültürel farkındalık sergiledikleri gözlenmiştir. Bu nitel bulgular, nicel analizleri desteklemiştir. Sonuç olarak, araştırma yerel görsel kültür unsurlarının sanat eğitimine entegrasyonunun öğrencilerin hem görsel okuryazarlık düzeylerini yükselttiğini hem de kültürel kimlik gelişimine katkı sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Located in Türkiye's Thrace region, Edirne is a city noted for its rich historical and cultural heritage. Its visual culture is shaped by its many significant historical buildings, architectural diversity, and vibrant cultural events. The research, titled“Examining the interaction between visual culture perception and art education among primary school students: The example of Edirne province,”aims to examine the relationship between visual culture perception and art education among primary school students. The effect of an art education application based on visual culture elements in Edirne province on the visual literacy levels of 6th and 7th grade students at Gazi Turhan Bey Secondary School in the Uzunköprü district of Edirne province was examined. The purpose of the research is to reveal the effect of visual culture-based art education on students' visual literacy skills and to evaluate the relationship between art education and visual culture perception. The thesis was conducted using a mixed method using both qualitative and quantitative data. A quasi-experimental design was employed in the study. In the first stage, the“Visual Arts Attitude Scale”was administered to six different student groups, and their attitude scores were compared statistically. Two groups with similar and positive attitude levels were identified, and one was assigned as the experimental group and the other as the control group. The experimental group received a special art education activity introducing visual cultural elements of Edirne. The students created a pictogram study on Edirne using symbols representing the city's culture. After the training, the“Visual Literacy Scale”was administered to both the experimental and control groups. Data were analyzed using SPSS. In the quantitative data analysis, the mean visual literacy scores of the experimental and control groups were compared using an independent samples t-test. The results showed that the experimental group mean was significantly higher than the control group. This finding demonstrated that art education based on local culture was effective in increasing students' visual literacy levels. Furthermore, pictogram studies conducted in the experimental group revealed that students incorporated historical structures, local motifs, and urban symbols specific to Edirne into their paintings, demonstrating creativity and cultural awareness in their color and composition choices. These qualitative findings supported the quantitative analyses. In conclusion, the research demonstrates that integrating local visual culture elements into art education both increases students' visual literacy levels and contributes to the development of their cultural identity.