Regular hahn dırac operator
Regüler hahn dirac operatörü
  1. Tez No: 972447
  2. Yazar: SİBEL YAYLA TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Dirac denklemi, modern fizik tarihinde devrim niteliğinde bir atılım olarak değerlendirilmektedir. Rölatif kuantum mekaniğinin temel taşlarından biri olan bu denklem, yalnızca elektronun yarım-spin (spin-½) özelliğini tutarlı bir biçimde açıklamakla kalmamış, aynı zamanda teorik düzlemde karşıt parçacıkların (antiparçacıklar) varlığını öngörerek parçacık fiziğinde yeni bir paradigmanın oluşumuna zemin hazırlamıştır. Ayrıca, hidrojen atomunun spektrumuna ilişkin ince yapı düzeltmelerinin açıklanmasında da dikkate değer bir başarı sağlamıştır. Bu tez çalışmasında, klasik Dirac denkleminin bir genellemesi olarak değerlendirilebilecek Hahn–Dirac denklemi ele alınmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında, konunun tarihsel arka planı detaylı bir şekilde irdelenmiş ve konunun kavranmasına katkı sunacak teorik ön bilgiler sistematik bir biçimde aktarılmıştır. Bunun yanı sıra, ilerleyen bölümlerde analizlerde kullanılacak temel matematiksel kavramlar ve öncül sonuçlar sunulmuştur. Tezin ikinci ve üçüncü bölümlerinde Hahn–Dirac denklemi kapsamlı bir şekilde ele alınmış; denklemin yapısal özellikleri, matematiksel karakteristikleri ve fiziksel yorumları derinlemesine incelenmiştir. Son bölümde ise, söz konusu denkleme karşılık gelen Hahn–Dirac operatörünün disipatif, akretif ve kendine eş genişlemeleri araştırılmış ve bu genişlemeler sınır koşulları bağlamında formüle edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Dirac equation is regarded as a revolutionary milestone in the history of modern physics. As one of the foundational pillars of relativistic quantum mechanics, this equation not only provides a consistent explanation of the electron's spin-½ property but also predicts the existence of antiparticles, thereby opening a new era in theoretical physics. Furthermore, it has demonstrated remarkable success in accounting for the fine structure corrections observed in the hydrogen atom spectrum. In this thesis, we consider the Hahn–Dirac equation, which can be viewed as a generalization of the classical Dirac equation. The introductory section provides a comprehensive account of the historical development of the subject, accompanied by essential theoretical preliminaries that facilitate a deeper understanding of the topic. Additionally, fundamental mathematical concepts and results that will be utilized in subsequent chapters are systematically presented. The second and third chapters of the thesis offer a detailed examination of the Hahn–Dirac equation, focusing on its structural characteristics, mathematical properties, and physical interpretations. In the final chapter, the dissipative, accretive, and self-adjoint extensions of the Hahn–Dirac operator associated with the equation are investigated, and these extensions are expressed in terms of boundary conditions.