Tungsten lantanitin farklı deney koşullarında tornalama ile işlenebilirliğinin araştırılması
Investigation of machinability of tungsten lanthanide by turning under different experimental conditions
  1. Tez No: 972462
  2. Yazar: FURKAN YAHYA SARP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR SAYIN KUL, DOÇ. DR. RÜSTEM BİNALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, literatürde sınırlı sayıda araştırmaya konu olan Tungsten Lantanit alaşımının tornalama işlemine yönelik işlenebilirlik performansı, farklı kesme parametreleri ve kesme ortamları altında deneysel olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında, kuru işleme, bor yağı katkılı işleme ve Minimum Miktarda Yağlama koşulları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş; yüzey pürüzlülüğü ve takım aşınması temel işlenebilirlik kriterleri olarak ele alınmıştır. Tam faktöriyel deney tasarımı esas alınarak kurgulanan deneysel çalışmada, kesme hızı, ilerleme miktarı ve talaş derinliği parametrelerinin işlenebilirlik performansı üzerindeki etkileri sistematik biçimde analiz edilmiştir. Deneylerden elde edilen verilerin grafiksel olarak değerlendirilmesinin yanısıra yüzey pürüzlülüğü sonuçları için S/N oranları analizi yapılmış ve istatistiksel güvenilirliği artırmak amacıyla varyans analizi uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, farklı kesme ortamlarının performans üzerinde belirgin etkileri olduğu, özellikle Minimum Miktarda Yağlama ortamında gerçekleştirilen uygulamanın yüzey kalitesini iyileştirdiği ve takım aşınmasını azalttığı gözlemlenmiştir. SEM ile gerçekleştirilen incelemelerde, yine yanı ortamda gerçekleştirilen deneylerde kesici takım yüzeyinde daha az aşınma meydana geldiği saptanmıştır. Bu sonuçlar, Tungsten Lantanit alaşımının tornalama operasyonlarında optimum işleme koşullarının belirlenmesine katkı sağlamakta olup sürdürülebilir üretim açısından ileri imalat teknolojilerine yönelik önemli bulgular ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the machinability performance of a tungsten lanthanide alloy, which is the subject of limited research in the literature, was experimentally investigated under different cutting parameters and cutting environments. In this study, dry machining, boron oil-added machining, and Minimum Quantity Lubrication (MQL) conditions were comparatively evaluated, with surface roughness and tool wear being considered as the main machinability criteria. In the experimental study, designed based on a full factorial design, the effects of cutting speed, feed rate, and depth of cut on machinability performance were systematically analyzed. In addition to graphical evaluation of the experimental data, S/N ratio analysis was performed for surface roughness results, and analysis of variance was applied to increase statistical reliability. The study revealed that different cutting environments had significant effects on performance, and that the application, particularly in the Minimum Quantity Lubrication environment, improved surface quality and reduced tool wear. SEM examinations also revealed that less wear occurred on the cutting tool surface compared to experiments conducted in the same environment. These results contribute to the determination of optimum machining conditions in turning operations of Tungsten Lanthanide alloy and reveal important findings for advanced manufacturing technologies in terms of sustainable production.