Görsel algının keratokonus hastalarında olaya ilişkin potansiyeller ile incelenmesi
Investigation of visual perception in keratoconus patients through event-related potentials
- Tez No: 972469
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER YEŞİLIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Göz Hastalıkları, Neurology, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, keratokonus hastalığında yüz ve yüz benzeri görsel uyaranlara karşı ortaya çıkan nörokognitif yanıtları incelemeyi amaçlamaktadır. Görsel algının yalnızca periferik değil, merkezi düzeyde de etkilenebileceği varsayımından yola çıkılarak, keratokonusun görsel biliş üzerindeki etkileri EEG yöntemiyle araştırılmıştır. Özellikle yüz algısına duyarlı OİP bileşenleri olan N170 ve VPP üzerinde durulmuştur. Çalışmaya 34 keratokonus tanılı birey ve 34 sağlıklı kontrol katılmıştır, artefakt kontrolü ve veri kalitesi kriterleri doğrultusunda analizlerde 30 keratokonus hastası ve 27 sağlıklı kontrol bireyin EEG verileri kullanılmıştır. Katılımcılara yüz ve yüz pareidolia görselleri sunulmuş, bu uyaranlara verilen beyin yanıtlarının latans ve amplitüd değerleri analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde normal dağılım varsayımları Shapiro-Wilk testi ve çarpıklık- basıklık değerleri ile değerlendirilmiştir. Grup karşılaştırmaları için bağımsız örneklemler t- testleri uygulanmıştır. Sonuçlar, keratokonus grubunda hem N170 hem de VPP bileşenlerinde anlamlı düzeyde latans artışı olduğunu göstermiştir (p < 0.05). Bu bulgular, keratokonus hastalarında yüz algısına ilişkin nöral OİP yanıtlarının zamanlamasında değişikliği ortaya çıkarmıştır. Keratokonus grubundaki OİP yanıtları ile bireylerin görme keskinliği düzeyleri arasında yapılan korelasyon analizlerinde anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Bu durum, elde edilen beyin yanıtlarındaki farklılıkların görme keskinliği düzeyinden değil, daha derin algısal işlemleme süreçlerinden kaynaklanabileceğini düşündürmektedir. Bulgular, keratokonusun yalnızca optik değil, merkezi sinir sistemi düzeyinde de algısal etkiler oluşturabileceğini göstermektedir. Literatürde keratokonuslu bireylerde bildirilen psikiyatrik belirtilerle birlikte değerlendirildiğinde ise, yüz algısındaki gecikmelerin algısal ve psikolojik mekanizmalarla ilişkili olabileceği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the neurocognitive responses to facial and face-like visual stimuli in individuals with keratoconus. Based on the hypothesis that visual perception may be affected not only peripherally but also at the central level, the impact of keratoconus on visual cognition was investigated using EEG. The study specifically focused on the ERP components N170 and VPP, which are sensitive to face perception. A total of 34 individuals diagnosed with keratoconus and 34 healthy controls participated in the study; after applying artifact control and data quality criteria, EEG data from 30 keratoconus patients and 27 healthy controls were included in the analyses. Participants were presented with images of faces and face pareidolia, and the brain responses to these stimuli were analyzed in terms of latency and amplitude. Assumptions of normal distribution were evaluated using the Shapiro-Wilk test and skewness-kurtosis values. Independent samples t-tests were used for group comparisons. The results indicated a significant increase in latency in both N170 and VPP components in the keratoconus group (p <0.05). These findings demonstrate that neural ERP responses related to face perception are altered in terms of timing in keratoconus patients. Correlation analyses between ERP responses and individuals' visual acuity levels in the keratoconus group revealed no significant relationship. This suggests that the observed differences in brain responses may stem not from visual acuity levels but from deeper perceptual processing mechanisms. The findings indicate that keratoconus can induce perceptual effects not only at the optical but also at the central nervous system level. When considered alongside previously reported psychiatric symptoms in individuals with keratoconus, these delays in face perception may be associated with both perceptual and psychological mechanisms.