Ekonomik yaptırımların İran'ın ekonomik büyümesi üzerindeki etkileri
The effects of economic sanctions on Iran's economic growth
  1. Tez No: 972478
  2. Yazar: TAHEREH KHAVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER SEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Ekonomik büyüme, her ülkenin temel hedeflerinden biridir. İran da çeşitli dönemlerde çok sayıda ekonomik yaptırıma maruz kalan ülkelerden biridir. Bu nedenle, bu çalışmanın temel amacı, ekonomik yaptırımların İran'ın ekonomik büyümesi üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu çalışma, 1991-2023 dönemi için zaman serisi verilerini kullanmış ve doğrusal olmayan ekonometrik modeller olan Logit ve Probit modellerinden yararlanmıştır. Bu modellerde bağımlı değişken, kişi başına gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) büyüme oranı olup ikili değişken (0 ve 1) olarak tanımlanmıştır. Model tahminleri, sabit sermaye yatırımı büyüme oranı ile mal ve hizmet ihracatı büyüme oranının ekonomik büyüme üzerinde anlamlı ve olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, ekonomik yaptırımlar ve iş gücüne katılım oranı, ekonomik büyüme üzerinde anlamlı ve olumsuz etkiler göstermiştir. Özellikle yaptırımların uygulanması, ekonomik büyümenin gerçekleşme olasılığını ortalama %32 ila %33 oranında azaltmıştır. Bu durum, yaptırımların İran'ın ekonomik büyümesini zayıflatmadaki önemli etkisini ortaya koymaktadır. Ayrıca, iş gücüne katılım oranının beklenmedik negatif etkisi, İran işgücü piyasasındaki yapısal ve kurumsal sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Zira genellikle daha yüksek iş gücüne katılım, büyümeyi destekler; ancak İran'ın özel ekonomik koşullarında bu ilişki geçerli olmayabilir. Diğer değişkenler istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Sonuç olarak, Logit ve Probit modellerinde tahmin edilen sonuçlar istikrarlı ve birbirine benzer olup katsayıların yönünün ve anlamlılığının örtüşmesi, analizlerin sağlamlığını ve elde edilen sonuçların yüksek güvenilirliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Economic growth is one of the key objectives of every country. Iran is also among the countries that have been subjected to numerous economic sanctions over different periods. Therefore, the main objective of this study is to determine the impact of economic sanctions on Iran's economic growth. This study uses time series data for the period 1991–2023 and applies nonlinear econometric models, specifically the Logit and Probit models. In these models, the dependent variable is the per capita GDP growth rate, defined as a binary variable (0 and 1). The model estimations show that the growth rate of fixed capital investment and the growth rate of exports of goods and services have significant and positive effects on economic growth. In contrast, economic sanctions and the labor force participation rate have shown significant and negative effects on economic growth. In particular, the implementation of sanctions has been found to reduce the probability of positive economic growth by an average of 32 to 33 percent. This indicates the considerable impact of sanctions in weakening Iran's economic growth. Additionally, the unexpected negative effect of the labor force participation rate may be due to structural and institutional challenges in Iran's labor market. Generally, higher labor force participation supports growth; however, under Iran's specific economic conditions, this relationship may not hold. Other variables were not found to be statistically significant in the model. Overall, the results obtained from both the Logit and Probit models are stable and consistent, and the alignment and significance of the estimated coefficients indicate the robustness of the analysis and the high reliability of the study's findings.