Arap sakızı, prejelatinize mısır nişastası ve polivinilpirolidon bağlayıcılarının salım ki̇neti̇ği̇ üzeri̇ne etki̇si̇nin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of the effect of arabic gum, pregelatinized corn starch and polyvinylpyrolidone binders on the release kinetics
- Tez No: 972479
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRBÜZ ÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, doğal, yarı sentetik ve sentetik bağlayıcı türlerinin salım kinetikleri, yapay tükrük sıvısı ve in vitro ortamda karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Tabletler, %1 ve %2 oranlarında üç farklı bağlayıcı madde polivinilpirolidon (PVP), Arap zamkı (GA) ve prejelatinize nişasta (LVG) kullanılarak ıslak granülasyon yöntemiyle hazırlanmıştır. Elde edilen bolusların fizikokimyasal özellikleri; morfolojik analiz, mekanik dayanıklılık, granül boyutu dağılımı ve yığın yoğunluğu gibi parametreler açısından değerlendirilmiştir. Bağlayıcı tipi ile konsantrasyonu arasındaki ilişkilerin literatür verileriyle uyumlu olduğunu ortaya koymuştur. Kalsiyum salım kinetiği, rumen taklit eden koşullarda yapay tükürük rumen sıvısı ve gerçek rumen sıvısı kullanılarak ANKOM Daisy II sisteminde in vitro olarak incelenmiştir. Salım profillerinin yorumlanmasında sıfırıncı ve birinci derece kinetik modellerin yanı sıra Higuchi, Korsmeyer–Peppas ve Hixson–Crowell modelleri uygulanmıştır. Özellikle şişme, kısmi çözünme ve ortamda erozyon gösteren sistemler için, deneysel verilerle en iyi uyumu Hixson–Crowell modeli sağlamıştır. %2 oranında GA ve PVP içeren formülasyonların yoğun jel matris yapısı oluşturarak kalsiyumun yavaş salımına katkıda bulunduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, LVG içeren boluslar daha hızlı bir salım profili sergilemiş, bu durumun ise yüksek dağılma yeteneği ve rumen koşullarında fermantasyona karşı duyarlılıkla ilişkili olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak, bağlayıcı maddenin tipi ve konsantrasyonu ile kalsiyum salım kinetiği arasında doğrudan bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Elde edilen bulgular, veteriner hekimlikte minimal müdahale ile uzun süreli etki sağlayacak modifiye tablet formülasyonlarının kullanım potansiyelini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the release kinetics of natural, semi-synthetic, and synthetic binder types were comparatively investigated in artificial saliva and in vitro conditions. Boluses were formulated using the wet granulation method with three types of binders — polyvinylpyrrolidone (PVP), gum arabic (GA), and pregelatinized starch (LVG) — at concentrations of 1% and 2%. The prepared formulations were characterized for their physicochemical properties, including morphology, mechanical strength, particle size distribution, and bulk density. The data demonstrated internal consistency and supported the correlation between binder type/concentration and tablet properties, in agreement with previously published findings. In vitro calcium release was evaluated under simulated rumen conditions using both artificial and real rumen fluid within the ANKOM Daisy II system. To assess the release mechanisms, multiple kinetic models were applied: zero-order, first-order, Higuchi, Korsmeyer–Peppas, and Hixson–Crowell. Among them, the Hixson–Crowell model provided the best fit, particularly for systems exhibiting matrix swelling, partial solubilization, and erosion. Boluses containing 2% GA or PVP formed a robust gel matrix, effectively slowing calcium release. Conversely, LVG-based formulations showed faster release, likely due to their higher disintegration rate and increased susceptibility to fermentation in the rumen environment. Overall, the results confirm a direct influence of binder type and concentration on calcium release kinetics. These findings emphasize the potential of tailored tablet formulations for veterinary use, particularly in achieving sustained calcium delivery with minimal dosing frequency.