Cluster consensus for networks with antagonistic interactions
Antagonistik etkileşimli ağlar için küme onaylaşımı
- Tez No: 972507
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Onaylaşım, bir ağdaki tüm etmenlerin belirli bir değişken veya nicelik üzerinde anlaşmaya varmasını sağlayan dağıtılmış kontrol protokolleri problemini ifade eder. Küme onaylaşımı, tüm etmenlerin tek bir ortak değere yakınsaması yerine, kendilerini birden fazla kümeye ayırdıkları ve her küme içindeki etmenlerin ortak bir değer üzerinde anlaşmaya vardıkları daha genel bir onaylaşım biçimidir. Bu tez, mevcut literatürde yaygın olan kısıtlayıcı yapısal varsayımları empoze etmeden, hem işaretli hem de işaretsiz, rastgele seçilmiş yönlü çizgeler üzerinde çalışan çok etmenli ağlardaki küme onaylaşım problemini ele almaktadır. Araştırma, yüksek mertebeli doğrusal, zaman gecikmeli, içsel doğrusal olmayan ve matris ağırlıklı sistemler dahil olmak üzere çeşitli sistem dinamikleri arasında küme formasyonu ve kararlılığını araştırmaktadır. Başlıca katkılarından biri, herhangi verilen bir işaretli yönlü çizge için kümelerin ve üyelerinin sayısının açıkça belirlenmesini sağlayan, özellikle genişletilmiş çizge gösterimini kullanan sistematik bir çerçevenin geliştirilmesidir. Tez, bu genel ağlar ve sistem tipleri için gerekli ve yeterli koşulları, kararlılık analizini ve kontrol tasarım yöntemlerini sağlar. Temel bulgular arasında, rastgele seçilmiş işaretli ağlar için kümelerin açıkça belirlenmesi, genel çizgelerdeki gecikmelerin ve doğrusal olmayanlıkların ele alınması ve topolojik kısıtlamalar olmadan matris ağırlıklı fikir birliğinin analiz edilmesi yer almaktadır. Kısıtlayıcı yapısal varsayımların üstesinden gelerek ve genel yönlü ağlarda küme analizi için özel yöntemler sağlayarak, bu araştırma gerçekçi çok etmenli sistem uygulamaları için küme onaylaşım sorunlarının anlaşılmasını ve çözülebilirliğini önemli ölçüde artırır. Teorik sonuçlar sayısal örneklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Consensus refers to the problem of distributed control protocols that enable all agents in a network to reach an agreement on a certain variable or quantity. Cluster consensus is a more generalized form of consensus where, instead of all agents converging to a single common value, they divide themselves into multiple clusters, and agents within each cluster reach an agreement on a common value. This thesis addresses the cluster consensus problem in multi-agent networks operating over arbitrary directed graphs, both unsigned and signed, without imposing restrictive structural assumptions common in existing literature. The research investigates cluster formation and stability across diverse system dynamics, including higher-order linear, time-delayed, inherent nonlinear, and matrix-weighted systems. A major contribution is the development of a systematic framework, notably utilizing an extended graph representation, which enables the explicit determination of the number of clusters and their members for any given signed directed graph. The thesis provides necessary and sufficient conditions, stability analysis, and control design methods for these general networks and system types. Key findings include the explicit determination of clusters for arbitrary signed networks, handling delays and nonlinearities on general graphs, and analyzing matrix-weighted consensus without topological constraints. By overcoming restrictive structural assumptions and providing specific methods for cluster analysis on general directed networks, this research significantly enhances the understanding and solvability of cluster consensus problems for realistic multi-agent system applications. The theoretical results are supported by numerical examples.