Afet sonrası hızlı kalıcı konut inşasında prefabrik cephe sistemlerinin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi
Assessment of the feasibility of prefabricated façade systems in rapid permanent housing construction after disasters
- Tez No: 972508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT BAŞDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Afetler; doğa, teknoloji ya da insan kaynaklı olarak ortaya çıkan ve toplumun tümü ya da bir bölümünde ekonomik, fiziksel ve sosyal kayıplara neden olan, toplumun kendi imkânlarıyla başa çıkmakta zorlandığı durumlardır. Afetler sonrasında oluşan çalışma alanlarından biri hasar gören, kullanılmaz hale gelen ya da tamamen yıkılan konut stokunun yeniden inşa edilmesi veya iyileştirilmesidir. Depremler, konut stokunu doğrudan etkileyen en yıkıcı doğal afetlerden biridir. 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli meydana gelen iki büyük depremin ardından çevre illeri de etkileyen yaklaşık 38 bin artçı sarsıntı kaydedilmiş, bölgede yaklaşık 2 milyon yapı hasar görmüş ve 518 bin konut yıkılmış ya da ağır hasar alarak kullanılamaz hale gelmiştir. Özellikle Hatay ve Kahramanmaraş illeri büyük yıkıma uğramış, sadece bu iki şehirde yaklaşık 315 bin konutun tamamen yıkıldığı veya yaşanamayacak derecede hasar aldığı belirlenmiştir. Bu durum, deprem sonrası kalıcı konut ihtiyacını acil bir mesele haline getirmiş; konutların hızlı, uygun maliyetli ve kaliteli biçimde yeniden inşa edilmesi, depremzedelerin güvenli barınma koşullarına en kısa sürede kavuşturulması açısından hayati önem taşımıştır. Yaşanan depremler sonrasında depremden etkilenen 11 il afet bölgesi ilan edilerek olağanüstü hâl uygulamasına geçilmiş ve kaybedilen konut stokunun yeniden sağlanması amacıyla çalışmalar başlatılmıştır. Yapılan tez çalışması, afet sonrası hızlı kalıcı konut üretiminde prefabrik yapı ve prefabrik cephe sistemlerinin uygulanabilirliğinin değerlendirmektedir. Bu doğrultuda, özellikle prefabrik modüler yapım yöntemleri araştırılmış ve çalışma prefabrik modüler cephe sistemlerinin Türkiye için uygunluğunun analiz edilmesi üzerine odaklanmıştır. Bu araştırma kapsamında prefabrik cephe imalatı; hız (zaman), maliyet ve kalite ölçütleri açısından konvansiyonel üretim yöntemleriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. İnşaat şirketi sahipleri ve temsilcileri prefabrik modüler cephe uygulamaları hakkında bazı tereddütler taşısa da sektör paydaşlarının bu sistemlere yönelik hız, maliyet ve kalite açısından genel olarak olumlu bir bakış açısına sahip oldukları tespit edilmiştir ve bu yöntemler ile afet sonra hızlı kalıcı konut üretimi sağlanabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Disasters are events of natural, technological, or human origin that cause economic, physical, and social losses affecting all or part of a society, and which communities struggle to cope with using their own resources. One of the critical areas of intervention following disasters is the reconstruction or rehabilitation of damaged, unusable, or destroyed housing stock. Earthquakes are among the most destructive natural disasters directly impacting residential buildings. Following the two major earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, approximately 38,000 aftershocks were recorded, affecting surrounding provinces. Around 2 million buildings were damaged across the region, and 518,000 housing units were either destroyed or severely damaged to the point of being uninhabitable. The provinces of Hatay and Kahramanmaraş were particularly affected, with approximately 315,000 housing units in these two cities either demolished or rendered unfit for occupancy. This situation has rendered the need for permanent post-earthquake housing an urgent priority, highlighting the critical importance of reconstructing dwellings in a fast, cost-effective, and high-quality manner to ensure that earthquake survivors can regain safe living conditions as soon as possible. Following the disaster, 11 provinces were declared disaster zones, a state of emergency was enacted, and reconstruction efforts were launched to restore the lost housing stock. This thesis aims to evaluate the applicability of prefabricated building systems and prefabricated façade systems in the construction of permanent post-disaster housing. In this context, particular emphasis is placed on modular prefabrication methods, and the study focuses on analyzing the suitability of prefabricated façade systems for the Turkish context. Within the scope of the research, prefabricated façade production has been evaluated in comparison with conventional construction methods in terms of speed (time), cost, and quality criteria. Although company owners and representatives in the construction sector expressed certain reservations regarding modular prefabricated façade applications, it has been concluded that stakeholders in the construction industry generally hold positive views of these systems with respect to speed, cost-effectiveness, and construction quality. In this context, it has been demonstrated that rapid permanent housing can be effectively delivered through the use of prefabricated modular systems.