Yeni geliştirilen ayçiçeği hibritlerinde farklı sıra üzeri mesafelerinin verim ve kalite üzerine etkileri
Effects of different intra- row spacings on yield and quality of newly developed sunflower hybrids
  1. Tez No: 972506
  2. Yazar: REMZİ KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAHİM ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada; Üniversite-Sanayi İşbirliği Projeleri kapsamında, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Pankobirlik tarafından geliştirilen ve Pankobirlik adına üretim izinleri alınan hibrit ayçiçeği (Helianthus annuus L.) çeşitlerinde farklı sıra üzeri mesafelerin verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Deneme, Konya-Ilgın koşullarında tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme materyali olarak üretim izinli PB ADA N, PB 105 N, PB 250 N ile yeni geliştirilen tescile aday H1024 hibridi ve GİBRALTAR ticari çeşidi yer almıştır. Denemede sabit sıra arası 70 cm ve 15, 20, 25 cm sıra üzeri mesafeler kullanılmıştır. Araştırmada, ana parselleri çeşit, alt parselleri sıra üzeri mesafeler oluşturmuştur. Denemede bitki boyu (cm), gövde çapı (cm), tabla çapı (cm), bin tane ağırlığı (g), tohum verimi (kg/da), yağ oranı (%) ve yağ verimi (kg/da) incelenmiştir. Araştırmada kullanılan çeşitlerin bitki boyları 123.6 cm (PB ADA N) ile 140.6 cm (PB 250 N), gövde çapları 7.7 cm (PB ADA N) ile 8.4 cm (PB 250 N), tabla çapları 18.1 cm (PB ADA N) ile 20.8 cm (PB 105 N), bin dane ağırlığı 83.3 g (PB 205 N-H 1024) ile 102.5 (Gibraltar), tohum verimi 424 kg/da (Gibraltar) ile 454 kg/da (PB ADA N), yağ oranı %37.9 (Gibraltar) ile %46.7 (PB2025 N), yağ verimi 106.7 kg/da (Gibraltar) ile 193.9 kg/da (PB ADA N) arasında değişim göstermiştir. Araştırma sonucuna göre, tohum verimi bakımından çeşitler ve sıra üzeri mesafeler arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Çeşitlerin ortalamasına baktığımızda en yüksek tohum verimi 443 kg/da ile 25 cm sıra üzeri mesafede elde edilmiştir. Sıra üzeri mesafenin ortalamasına baktığımızda en yüksek verim 454 kg ile PB ADA N çeşidinden elde edilmiştir. Sonuç olarak Konya Ilgın koşullarında en uygun ayçiçeği çeşidi PB ADA N ve bitki sıklığı sıra arası 70, sıra üzeri mesafe 25 cm olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of different row spacings on yield and quality in hybrid sunflower (Helianthus annuus L.) varieties developed by Selçuk University Faculty of Agriculture and Pankobirlik, within the scope of University-Industry Cooperation Projects, and for which production permits were obtained on behalf of Pankobirlik. The experiment was conducted in randomized block split-plot design with four replications in Konya-Ilgın conditions. The permitted varieties PB ADA N, PB 105 N, and PB 250 N, the newly developed hybrid candidate for registration H1024, and the commercial variety GİBRALTAR were used as trial materials. Fixed row spacings of 70 cm and 15, 20, and 25 cm were used in the experiment. In the study, varieties will constitute the main plots, and row spacings will constitute the sub-plots. In the experiment, plant height (cm), stem diameter (cm), head diameter (cm), thousand grain weight (g), seed yield (kg/da), oil ratio (%) and oil yield (kg/da) will be examined. The varieties used in the research had plant heights ranging from 123.6 cm (PB ADA N) to 140.6 cm (PB 250 N), trunk diameters ranging from 7.7 cm (PB ADA N) to 8.4 cm (PB 250 N), head diameters ranging from 18.1 cm (PB ADA N) to 20.8 cm (PB 105 N), thousand grain weight ranging from 83.3 g (PB 205 N-H 1024) to 102.5 (Gibraltar), seed yield ranging from 424 kg/da (Gibraltar) to 454 kg/da (PB ADA N), oil content ranging from 37.9% (Gibraltar) to 46.7% (PB2025 N), oil yield ranging from 106.7 kg/da (Gibraltar) to 193.9 kg/da (PB ADA N). The results of the study revealed statistically significant differences in grain yield among varieties and row spacing. The highest grain yield, 443 kg/da, was achieved at a 25 cm row spacing, based on the average of the varieties. The highest yield, 454 kg, was achieved by the PB ADA N variety. Consequently, PB ADA N was the most suitable sunflower variety for Konya Ilgın conditions, with a plant density of 70 cm between rows and 25 cm between rows.