İşçinin sosyal medya kullanımının iş sözleşmesine etkileri
The effects of the employee's social media use on the termination of the labor contract
  1. Tez No: 972517
  2. Yazar: ROJDA SÖNMEZ AYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM YARDIMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, İş Hukukundaki sosyal medya kullanımının etkileri incelenmiştir. İşverenlerin işçilerin sosyal medya profillerini inceleme yetkisi olduğu ancak bu incelemelerin sınırlı olması gerektiği vurgulanmıştır. İşçilerin sosyal medya kullanımının iş performansını ve işyeri ilişkilerini nasıl etkilediği üzerinde durulmuş, işçi haklarının korunması ve işveren politikalarının belirlenmesi gerekliliği üzerinde durulmuştur. Karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde, işyerinde sosyal medya kullanımının yönetilmesinin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of social media usage in the labor law. It emphasizes that employers have the authority to examine employee's social media profiles, but such examinations should be limited. The study explores how employee's social media usage impacts their job performance and workplace relationships, highlighting the necessity of protecting employee rights and establishing employer policies. It underscores the importance of managing social media usage in the workplace within a framework of mutual understanding and respect.