SZASZ operatörünün bazı genelleştirmelerinin toplanabilme metodu ile yaklaşımı
Approximation of some generalizations of the SZASZ operator by the summability method
- Tez No: 972556
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GİRGİN ATLIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüne ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, Szasz operatörünün bir genelleştirmesinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir ve yakınsaklık oranları hesaplanmıştır. Ayrıca operatör için kuvvet serisi metodu kullanılarak Korovkin tipli yaklaşım teoremi verilmiştir. Dördüncü bölümde, Szasz operatörünün farklı bir genelleştirmesi için üçüncü bölümde incelenen yaklaşım sonuçları verilmiştir. Beşinci bölüm ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is dedicated to the introduction. In the second chapter, some fundamental definitions and concepts are given. In the third chapter, the approximation properties of a generalization of the Szasz operator were examined and the rate of convergence was calculated. In addition, a Korovkin type approximation theorem has been given for this operator using the power series method. In the fourth chapter, the results of the approach examined in the third section are presented for a different generalization of the Szasz operator. In the fifth chapter includes conclusions and recommendation.