Lise öğrencilerinin beden eğitiminde kişilerarası davranış düzeyleri ile kişisel ve sosyal sorumluluk davranışlarının incelenmesi
An examination of interpersonal behavior levels and personal and social responsibility behaviors in physical education among high school students
- Tez No: 972600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN FATİH KÜÇÜKİBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Sosyoloji, Education and Training, Sports, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin beden eğitiminde kişilerarası davranışları ile kişisel ve sosyal sorumlulukları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubu, 9-12. sınıf aralığında öğrenim gören 561'i kadın (%51.3) ve 532'si erkek (%48.7) olmak üzere toplam 1093 lise öğrencisinden (X̄yaş =15.98±1.36) oluşmaktadır. Veri toplamak için kişisel bilgi formu, beden eğitiminde kişilerarası davranışlar ölçeği, bireysel ve sosyal sorumluluk ölçeği kullanılmıştır. Analizlerde JAMOVI programından faydalanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde betimsel istatistiklerin yanı sıra t-testi, tek yönlü varyans analizi, Pearson korelasyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizinden faydalanılmıştır. Bulgulara göre öğrencilerin kişilerarası davranışları ve kişisel sorumlulukları orta; sosyal sorumlulukları ise yüksek düzeydedir. Kadın ve erkeklerin kişilerarası davranışlarında ve kişisel sorumluluklarında anlamlı fark bulunmamıştır (p>.05). Sosyal sorumluluklarında ise kadınların lehine anlamlı fark bulunmuştur (p =.002). Yaş gruplarının kişilerarası davranışlarında, kişisel ve sosyal sorumluluklarında anlamlı fark bulunmamıştır (p>.05). Sınıf düzeyi açısından kişilerarası davranış ve kişisel sorumlulukta en az iki grup arasında anlamlı fark bulunmuştur (p=.002; p=.033). Sosyal sorumlulukta ise anlamlı fark bulunmamıştır (p>.05). Alt grupları arasında da anlamlı fark saptanmamıştır (p>.007). Kişilerarası davranış ile kişisel (r=.23, p<.001) ve sosyal sorumluluk (r=.23 ve p<.001) arasında pozitif, düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Kişisel sorumluluğun yordanmasına ilişkin regresyon modeli anlamlı bulunmuştur (R²=.055, p<.001). Kişilerarası davranış, kişisel sorumlulukta görülen değişkenliğin yaklaşık %5'ini açıklamıştır. Sosyal sorumluluğun yordanmasına ilişkin regresyon modeli de anlamlı bulunmuştur (R² =.051, p<.001). Kişilerarası davranış, sosyal sorumluluktaki değişkenliğin yaklaşık %5'ini açıklamıştır. Sonuç olarak, beden eğitimi dersinde öğrencilerin sosyal sorumluluk düzeylerinin yüksek, kişilerarası davranış ve kişisel sorumluluk düzeylerinin ise orta düzeydedir. Kız öğrencilerin sosyal sorumlulukları erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca, kişilerarası davranışların kişisel ve sosyal sorumluluğu pozitif yönde etkilediği, ancak bu etkinin düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between high school students' interpersonal behaviors and their personal and social responsibility in physical education. The research sample consisted of a total of 1,093 high school students, including 561 females (51.3%) and 532 males (48.7%), ranging from grades 9 to 12 (M_age = 15.98 ± 1.36). Data were collected using a personal information form, the Interpersonal Behaviors in Physical Education Scale, and the Personal and Social Responsibility Scale. The analyses were conducted using the JAMOVI statistical software. In addition to descriptive statistics, t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and simple linear regression analysis were employed in data evaluation. According to the findings, students exhibited moderate levels of interpersonal behavior and personal responsibility, while their social responsibility levels were high. No statistically significant differences were found between male and female students in terms of interpersonal behaviors and personal responsibility (p >.05). However, a significant difference in social responsibility was found in favor of female students (p=.002). Regarding grade level, significant differences were identified between at least two groups for interpersonal behavior and personal responsibility (p =.002; p =.033), whereas no significant differences were found for social responsibility (p>.05). No significant differences were observed between subgroups either (p>.007). A positive, low-level, and statistically significant correlation was found between interpersonal behavior and both personal (r =.23, p < .001) and social responsibility (r =.23, p <.001). The regression model predicting personal responsibility was found to be statistically significant (R²=.055, p<.001), with interpersonal behavior explaining approximately 5% of the variance in personal responsibility. Similarly, the regression model predicting social responsibility was also significant (R²=.051, p <.001), with interpersonal behavior accounting for approximately 5% of the variance in social responsibility. In conclusion, high school students demonstrated high levels of social responsibility and moderate levels of interpersonal behavior and personal responsibility in physical education classes. Female students were found to have higher levels of social responsibility compared to male students. Additionally, interpersonal behaviors were found to have a positive, though low, impact on both personal and social responsibility.