Laktasyondaki Assaf ırkı koyunlara aşım sonrası uygulanan karprofenin gebe kalma oranı üzerine etkisi
The effect of carprofen applied to lactating Assaf breed after mated on the pregnancy rate
- Tez No: 972599
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Doğum ve Jinekolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Sunulan tez çalışmasında, aşım sezonunda östrüs senkronizasyonu yapılan Assaf ırkı koyunlara, aşım sonrası uygulanan karprofenin bazı dölverimi parametreleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmanın hayvan materyalini 2-4 yaşlı, en az bir kez doğum yapmış, ortalama 60 kg canlı ağırlığında, vücut kondisyon skoru yaklaşık 2,75-3, sağımda geçen gün sayısı >120 gün olan 120 baş laktasyondaki Assaf ırkı koyun oluĢturdu. Çalımaya dahil edilen koyunlara aĢım sezonunda (Ekim-Kasım) senkronizasyon amacıyla 60 mg medroksiprogesteron asetat içeren vaginal sünger (Esponjavet, Hipra, Ġspanya) intravaginal olarak uygulandı. Yedi gün sonra vaginal süngerler vaginadan uzaklaştırılarak 10 mg/koyun PGF2α (Dinolytic- dinoprost, Zoetis, Türkiye) ve 400 IU PMSG (Oviser, Hipra, Ġspanya) kas içi yolla uygulandı. Enjeksiyonların yapılmasını izleyen günden itibaren padoktaki sürüye 1/8 koç/koyun oranında 5 gün süreyle koç katımı yapıldı. Aşım gerçekleşen koyunlar karprofen ve kontrol grubu olmak üzere rastgele 2 gruba ayrıldı. Karprofen grubundaki koyunlara (KPG; n=60) aĢım sonrası 9. günde karprofen (Veniven, Verano, Türkiye) 1,4 mg/kg deri altı yolla uygulandı. Kontrol grubundaki koyunlara ise (KG; n=60) herhangi bir uygulama yapılmadı. Koyunlardan aşım sonrası progesteron (P4) düzeylerinin belirlenmesi için 9, 11, 13, ve 17. günlerde kan örneği alındı. Koyunların gebelik muayeneleri aşım sonrası 35-40. günler arasında 6 MHz linear array real-time ultrason ile (Falco Vet, Pie Medical, The Netherlands) transabdominal yolla yapıldı. KPG ve KG gruplarından elde edilen gebelik oranı sırasıyla %65,5 ve %60,8 olarak belirlendi (P>0,05). Gruplardaki çoğul gebelik oranı ve gebelik başına fetüs sayısı ise sırasıyla %63,1 ve %48,4; 1,65 ve 1,48 olarak tespit edildi (P>0,05). Gebe koyunların progesteron düzeyleri KPG grubunda 17. günde 9 ve 11. günlere göre daha yüksek (P<0,001); KG grubunda ise 13. ve 17. günlerde 9. güne göre daha yüksek olarak belirlendi (P<0,05). Sonuç olarak; laktasyondaki Assaf ırkı koyunlara aşım sonrası 9. günde yapılan karprofen uygulamasının gebelik oranı, çoğul gebelik oranı ve gebelik başına fetüs sayısı üzerine istatistiksel bir fark oluşturmadığı ancak sayısal artış sağladığı belirlendi. Ayrıca karprofenin mevcut verilere göre CL formasyonunu desteklediği tespit edildi. Gebeliğin daha çok önemsendiği, suni tohumlama ve embriyo transferi gibi yüksek süt verimine sahip koyunlarda yapılacak biyoteknolojik uygulamalarda gebelik oranındaki bu sayısal artışın önemli olduğu ve dölverimi stratejisi olarak uygulanabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis study, the effects of post-mating administration of carprofen on certain reproductive parameters were investigated in Assaf sheep subjected to estrus synchronization during the breeding season. The animal material consisted of 120 lactating Assaf ewes, aged between 2 and 4 years, with a body weight of approximately 60 kg, a body condition score of 2,75-3,00, a lactation period exceeding 120 days, and having lambed at least once. All ewes were subjected to estrus synchronization using intravaginal sponges containing 60 mg medroxyprogesterone acetate (Esponjavet, Hipra, Spain). After seven days, the sponges were removed, and each ewe received 10 mg PGF2α (Dinolytic, Zoetis, Turkiye) and 400 IU PMSG (Oviser, Hipra, Spain) via intramuscular injection. After the following day, rams were introduced to the flock at a ratio of 1 ram per 8 ewes for a period of 5 days. The mated ewes were randomly divided into two groups: the carprofen group (KPG; n=60) received 1,4 mg/kg subcutaneous carprofen (Veniven, Verano, Turkiye) on day 9 postmating, while the control group (KG; n=60) received no treatment. Blood samples were collected on days 9, 11, 13, and 17 post-mating to determine serum progesterone (P4) levels. Pregnancy diagnosis was performed between days 35-40 post-mating using a 6 MHz linear-array real-time transabdominal ultrasound (Falco Vet, Pie Medical, The Netherlands). The pregnancy rates in the KPG and KG groups were found to be 65,5% and 60,8%, respectively (P>0,05). The rates of multiple pregnancies and the mean number of fetuses per pregnancy were 63,1% and 48,4%; and 1,65 and 1,48, respectively (P>0,05). In pregnant ewes, the P4 level in the KPG group was significantly higher on day 17 compared to days 9 and 11 (P<0,001). In the KG group, P4 levels on days 13 and 17 were higher than on day 9 (P<0,05). As a result, it was determined that the administration of carprofen on day 9 post-mating in lactating Assaf ewes did not cause a statistically significant difference in pregnancy rate, multiple pregnancy rate, or number of fetuses per pregnancy; however, a numerical increase was observed. Additionally, current data suggest that carprofen may support corpus luteum (CL) formation. It is concluded that this numerical improvement in pregnancy rate may be of practical importance in biotechnological applications such as artificial insemination and embryo transfer, especially in highproducing dairy sheep, where pregnancy outcomes are of critical importance. Therefore, carprofen use could be considered a potential reproductive management strategy in such cases.