Kadın medya çalışanlarının güncel sorunları: Türkiye genelinde nitel bir araştırma
Current issues faced by women media workers: A qualitative study across Turkey
  1. Tez No: 972631
  2. Yazar: NURCAN YALÇINKAYA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN CAN, DOÇ. DR. HACER AKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin farklı illerindeki (ör. Ankara, Artvin, Aydın, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Mersin, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Yozgat) 21 yerel medya çalışanı kadınla yapılan yarı-yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayalı nitel bir araştırmadır. Amaç, yerel medyada kadınların karşılaştığı güncel sorunları, bu sorunlara verdikleri tepkileri ve çözüm beklentilerini yapısal, örgütsel ve mesleki düzeylerde bütüncül biçimde ortaya koymaktır. Örneklem, görev çeşitliliği (muhabir, spiker, editör, kameraman, yazı işleri müdürü, imtiyaz sahibi vb.) ve bölgesel dağılım gözetilerek amaçlı/maksimum çeşitlilik yaklaşımıyla belirlenmiştir. Veriler tematik/indüktif analiz ile çözümlenmiş; güvenilirlik, üye kontrolü, akran değerlendirmesi ve denetim izi ile desteklenmiştir. Bulgular on ana temada toplanmıştır: (1) cinsiyet rejimi ve kurumsal eşitsizlik, (2) baskı–şiddet–mobbing, (3) direnç ve dayanıklılık stratejileri, (4) gelecek algısı, (5) medyanın ekonomi-politik konfigürasyonu, (6) aile/toplum rolleri ve iş-yaşam dengesi, (7) editoryal özerklik ve tarafsızlık, (8) umut/umutsuzluk dinamikleri, (9) kadınlara özgü hukuki mekanizmalar ve anma günü ihtiyacı, (10) kadınların sektörel katkıları. Sonuçlar, yerelde erkek egemen örgüt kültürü, liyakat dışı terfi, finansman bağımlılığı, dijital/çevrimdışı şiddet ve bakım rejiminin işleyişi nedeniyle kadınların kariyer sürekliliğinin kırılganlaştığını; buna karşı örgütlenme, mesleki uzmanlaşma, dayanışma ağları ve etik yayıncılık gibi stratejilerle“koşullu umut”un korunduğunu göstermektedir. Çalışma, yerel medyada cinsiyet eşitliği için kurumsal cinsiyet eylem planı, şiddete karşı hızlı-yanıt protokolleri, şeffaf terfi-ücret sistemleri, bakım-iş entegrasyonu (kreş/esnek mesai) ve bağımsız fonlama gibi uygulanabilir politika önerileri geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study is based on semi-structured, in-depth interviews with 21 women working in local media across various provinces of Türkiye (e.g., Ankara, Artvin, Aydın, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Erzincan, Gümüşhane, Hakkâri, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Konya, Mersin, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Yozgat). The study aims to holistically reveal-at structural, organizational, and professional levels-the current problems women face in local media, their responses to these problems, and their expectations for solutions. The sample was formed through purposive / maximum variation sampling, ensuring role diversity (reporter, anchor, editor, camera operator, news editor-in-chief, publisher, etc.) and regional breadth. Data were analyzed using inductive thematic analysis; trustworthiness was enhanced through member checking, peer debriefing, and maintaining an audit trail. Findings clustered under ten themes: (1) gender regime and institutional inequality, (2) pressure–violence–workplace bullying (mobbing), (3) resistance and resilience strategies, (4) future perceptions, (5) the political–economic configuration of the media, (6) family/social roles and work–life balance, (7) editorial autonomy and neutrality, (8) dynamics of hope and hopelessness, (9) the need for women-specific legal mechanisms and commemorative days, and (10) women's contributions to the sector. Results indicate that women's career continuity is rendered fragile by a male-dominated organizational culture, non-meritocratic promotions, funding dependence, digital/online and offline violence, and the operation of the care regime. Nevertheless,“conditional hope”is sustained through collective organizing, professional specialization, solidarity networks, and ethical journalism. The study develops actionable policy proposals for gender equality in local media, including institutional gender action plans, rapid-response protocols against violence, transparent promotion–pay systems, care–work integration (childcare/flexible scheduling), and independent funding mechanisms.