Kızıldağ yeniyapan ve bazlamaç köylerinin (Mucur/Kırşehir) etnobotanik özellikleri
Ethnobotanical characteristics of kizildağ yeniyapan and bazlamaç villages (mucur/Kirşehir)
  1. Tez No: 972632
  2. Yazar: MÜZEYYEN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI DEMİRELMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 2023-2024 yılları arası Kızıldağ Yeniyapan ve Bazlamaç Köylerinin (Mucur/Kırşehir) etnobotanik özellikleri göz önüne alınarak hazırlanmıştır. Kızıldağ Yeniyapan ve Bazlamaç köyleri Grid kareleme sistemine göre B5 karesinde yer almaktadır. Çalışmada yörede bilinen ve kullanılan bitkiler ile ilgili 64 kişi ile görüşülmüştür. Bu kişilere bitkilerin yerel isimleri, kullanım alanları, nasıl kullanıldıkları, kullanılan kısımları gibi sorular sorulmuştur. Araştırma alanındaki bitkilerden toplamda 38 familyaya ait 137 taksondan 76'sı çiğ veya pişmiş şekilde gıda, 68' si tıbbi, 15' i hayvan yemi, 20' si eşya, 1'i süs bitkisi, 2'si boya bitkisi, 3' u çay, 4' ü baharat olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Çalışma alanından toplanan taksonlara ait örneklerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: 17 takson Iran-Turan elementi, 6 takson Akdeniz elementi 5 takson Avrupa-Sibirya elementi ve 111 takson da geniş yayılışlıdır. Çalışma alanından 4 endemik takson tespit edilmiştir. Ayrıca 24 takson da kültür bitkisidir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared between 2023 and 2024, taking into account the ethnobotanical characteristics of the Kızıldağ Yeniyapan and Bazlamaç Villages (Mucur/Kırşehir). Kızıldağ Yeniyapan and Bazlamaç villages are located in the B5 square according to the grid grid system. In the study, 64 people were interviewed about the plants known and used in the region. These people were asked questions such as the local names of the plants, their areas of use, how they are used, and the parts used. A total of 137 taxa belonging to 38 families in the study area were identified: 76 used raw or cooked as food, 68 as medicinal plants, 15 as animal feed, 20 as articles, 1 as an ornamental plant, 2 as a dye plant, 3 as a tea, and 4 as a spice. The distribution of taxa collected from the study area according to phytogeographic regions is as follows: 17 taxa are Irano-Turanian, 6 taxa are Mediterranean, 5 taxa are European-Siberian, and 111 taxa are widely distributed. Four endemic taxa were identified from the study area. In addition, 24 taxa are cultivated plants.