Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Tip 2 diabetes mellitus tanılı hastaların antidiyabetik tedavi stratejilerinin incelenmesi
Investigation of antidiabetic treatment strategies of patients diagnosed with Type 2 diabetes mellitus in Eastern Anatolia Region
  1. Tez No: 972679
  2. Yazar: ONUR ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KARTAL BAYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM), günümüzde küresel bir halk sağlığı sorunu haline gelmiş, morbidite ve mortaliteyi önemli ölçüde artıran kronik metabolik bir hastalıktır. Uluslararası Diyabet Federasyonu (UDF) verilerine göre, dünya genelinde 537 milyondan fazla yetişkin diyabet tanısı ile yaşamakta olup, bu sayının 2045 yılına kadar 783 milyona ulaşması beklenmektedir. Türkiye'de ise prevalans %14-15 civarında olup, özellikle obezite, sedanter yaşam tarzı ve genetik yatkınlık gibi faktörlerin etkisiyle hızla artmaktadır. Doğu Anadolu Bölgesi, coğrafi koşullar, sosyoekonomik faktörler ve sağlık hizmetlerine erişimdeki zorluklar nedeniyle diyabet yönetimi açısından özel bir öneme sahiptir. Bölgede beslenme alışkanlıklarının (yüksek karbonhidratlı ve yağlı diyet), fiziksel aktivite düzeyinin düşük olması ve genetik yatkınlığın Tip 2 DM gelişiminde önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Bununla birlikte, bölgedeki hastaların tedavi rejimlerine uyumu, ilaç kullanım profilleri ve komplikasyon oranlarına ilişkin kapsamlı veriler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki Tip 2 DM hastalarının tedavi rejimlerini (oral antidiyabetikler, insülin tedavisi, yaşam tarzı modifikasyonları) değerlendirerek, bölgesel özelliklerin tedavi yaklaşımlarına etkisini incelemektir. Ayrıca, hastaların tedavi başarısı ve hedef HbA1c düzeylerine ulaşma oranları analiz edilecek; elde edilen bulguların, bölgeye özgü diyabet yönetim stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Objektive:Type 2 Diabetes Mellitus (DM) is a chronic metabolic disease that has become a global public health problem and significantly increases morbidity and mortality. According to the International Diabetes Federation (IDF) data, more than 537 million adults worldwide live with diabetes, and this number is expected to reach 783 million by 2045. In Turkey, the prevalence is around 14-15% and is rapidly increasing due to factors such as obesity, sedentary lifestyle and genetic predisposition. The Eastern Anatolia Region has a special importance in terms of diabetes management due to geographical conditions, socioeconomic factors and difficulties in accessing health services. It is thought that nutritional habits (high carbohydrate and fatty diet), low physical activity level and genetic predisposition play an important role in the development of Type 2 DM in the region. However, comprehensive data on the compliance of patients in the region with treatment regimens, drug use profiles and complication rates are limited. The aim of this study is to evaluate the treatment regimens (oral antidiabetics, insulin therapy, lifestyle modifications) of Type 2 DM patients in the Eastern Anatolia Region and to examine the effect of regional characteristics on treatment approaches. In addition, the treatment success of the patients and the rates of reaching the target HbA1c levels will be analyzed; it is aimed that the obtained findings will contribute to the development of region-specific diabetes management strategies.