Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki satyrium (Scudder, 1876) (Lycaenidae/Lepidoptera) cinsine ait türlerin morfolojik ve moleküler taksonomisi
Morphological and molecular taxonomy of species of the genus satyrium (Scudder, 1876) (Lycaenidae/Lepidoptera) in the Eastern Anatolia Region
  1. Tez No: 807372
  2. Yazar: UMUT İÇEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KIZILDAĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHABBET KEMAL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Satyrium cinsi Scudder tarafından 1876 yılında tip türü Lycaena fuliginosa Edwards, 1861'e dayalı olarak kurulmuştur. Günümüzde Nordmannia Tutt, [1907]; Strymonidia Tutt, [1908]; Superflua Strand, 1910 ve Armenia Dubalolov ve Korshunov, 1984 altcinsleriyle temsil edilir. Bu cinsin üyeleri arasındaki morfolojik özelliklerdeki coğrafi varyasyon tür seviyesinde moleküler analizlerle test edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar taksonların çevresel eğilimlerinin morfolojik adaptasyonu yönüyle evrimsel modellerini yansıtabilir. Sunulan tez çalışmasında, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki yedi Satyrium türünün dış morfolojisi incelenmiştir. Bu türlerin, tür sınırlama analizleri için Doğu Anadolu'dan toplanan Satyrium üyelerinin ilk kez barkodlaması mitokondriyal sitokrom oksidaz-I gen dizisine göre yapılmıştır. Satyrium taksonları arasındaki genetik uzaklıklar Kimura 2-parametresine göre hesaplanmıştır. Cinsin tüm türleri arasındaki filogeni tahmini Neighbour joining ve maksimum olabilirlik ağacı yapılandırılarak hesaplanmıştır (S. zabni hariç). Bu sonuçlara göre S. spini, S. ilicis, S. abdominalis ve S. ledereri kararlı türler olarak, S. marcidum, S. armenium türleşme sürecinde olan popülasyonlar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The genus Satyrium was established by Scudder in 1876, based on the type species Lycaena fuliginosa Edwards, 1861. Nowadays Nordmannia Tutt, [1907]; Strymonidia Tutt, [1908]; Superflua Strand,1910 and Armenia Dubalolov and Korshunov, 1984 is represented by subgenera. The geographic variation in morphological traits among members of this genus has been attempted to be tested by molecular analyzes at the species level. The results obtained may reflect the evolutionary patterns of taxa in terms of morphological adaptation of environmental trends. In the presented thesis, the external morphology of seven Satyrium species in the Eastern Anatolia Region were examined. The first barcoding of Satyrium members collected from Eastern Anatolia for species restriction analysis was performed according to the mitochondrial cytochrome oxidase-I gene sequence. Genetic distances between Satyrium taxa were calculated according to the Kimura 2-parameter. The phylogeny estimation among all species of the genus was calculated by Neighbor joining and structuring the maximum likelihood tree (except S. zabni). According to these results, S. spini, S. ilicis, S. abdominalis and S. ledereri were determined as strong species, and S. marcidum, S. armenium populations in the speciation process.