Mide ve özefagus kanseri tanılı hastalarda c-erbB-2 düzeyi
The level of c-erbB-2 ın patıents with esophageal and gastrıc cancer
  1. Tez No: 225968
  2. Yazar: SERKAN CERRAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM BAŞOL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Çalışmada, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki özefagus ve mide kanserlerinde, c-erbB-2 ekspresyonunun sıklığını ve patolojik parametrelerle ilişkisini ortaya çıkarmak amaçlandı.Çalışmaya 2000-2007 yılları arasında, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları, Genel Cerrahi ve Göğüs Cerrahisi kliniklerinde tanı almış ve operasyona alınmış, 25 özefagus kanseri ve 25 mide kanseri hastası olmak üzere toplam 50 hasta alındı ve bunlar retrospektif olarak incelendi. Patoloji labaratuvarından bu vakalara ait, histolojik tip ve diferansiasyon derecesi, tümör invazyon derinliği ve lenf nodu metastazı durumu, uzak metastaz varlığı gibi parametreler raporlardan belirlendi. Patoloji labaratuvarı preparat arşivinde bulunan, hazır preparatlar yeniden incelendi. İmmünhistokimyasal boyanma için uygun olanları, parafin blok arşivinden seçilerek immünhistokimya işlemine tabi tutuldu. C-erbB-2 için pozitif boyanma, kesin membranöz boyanmaya göre değerlendirildi.Çalışmaya alınan 25 özefagus kanserli vakanın, 6 (%24)'sında, 25 mide kanserli vakanın 7 (%28)'sinde c-erbB-2 pozitifliği tesbit edildi. C-erbB-2 ekspresyon skorları arasındaki ilişki Ki-kare testi uygulanarak değerlendirildi. Özefagus kanseri vakalarının, diferansiasyon dereceleri (p:0,447), tümör invazyon derinliği (p:0,067), lenf nodu metastazı (p:0,461) ile c-erbB-2 pozitifliği arasında, istatistiksel olarak ilişki tesbit edilemedi. İstatistiksel ilişki olmamasına rağmen, özefagus kanseri vakalarında, iyi diferansiye ve lenf nodu tutulumu olan vakalarda c-erbB-2 pozitifliği görüldü. Mide kanseri vakalarının, diferansiasyon dereceleri (p:0,083), tümör invazyon derinliği (p:0,262), lenf nodu metastazı (p:0,629), Lauren sınıflaması (p:0,373) ve WHO sınıflaması (p:0,748) ile c-erbB-2 pozitifliği arasında istatistiksel olarak ilişki tesbit edilemedi. İstatistiksel ilişki olmamasına rağmen, c-erbB-2 pozitifliği olan vakaların hepsinde lenf nodu tutulumu mevcuttu ve hepsinin Lauren sınıflamasına göre intestinal, WHO sınıflamasına göre tubuler tipte olduğu görüldü.Sonuç olarak, özefagus ve mide kanserlerinin c-erbB-2 ekspresyon oranlarının meme kanseri vakalarına benzer oranlarda olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
It this study, we aimed to reveal the prevalence of c-erbB-2 expression in gastric and esophageal cancers in Eastern Anatolia Region and their relationships with pathologic parameters.Total 50 patients diagnosed as cancer and undergone to the operation, 25 of them had esophageal cancer and 25 of them had gastric cancer, in Internal Medicine Clinic, General Surgery Clinic and Thorax Surgery Clinic were included in the study, and these were examined retrospectively. From pathology laboratories, the parameters belonging to these cases, such as histologic type, the degree of differentiation, the depth of tumor invasion, the situation of lymph node metastasis, were detarmined from the reports. The preparations which are in pathology laboratory preparation archives were reexamined. Those that are suitable for immunohistochemical stain were chosen from paraffin block archive, and they were undergone to immunohistochemical process. For c-erbB-2 positive staining were evaluated according to certain membranous staining.In 6 (24%) of 25 patients with esophageal cancer and 7 (%28) of 25 patients with gastric cancer the positivity of c-erbB-2 was detected. The relationship among c-erbB-2 expression scores was evaluated by using Chi-square test. There was no statistical relationship among differentation degrees (p=0.447), and the depth of tumor invasion (p=0.067), and lymph node metastasis (p=0.461) and c-erbB-2 positivity. Although there was no statistical relationship, in esophageal cancer cases, the positivity of c-erbB-2 of the cases who had lymph node involvement and well differentiated tumors were noticeable features. There was no statistical relationship between c-erbB-2 positivity and WHO classification (p=0.748), Lauren Classification (p=0.373), lymph node metastasis (p=0.629), the depth of tumor invasion (p=0.262) and differentiation degrees (p=0.083), of gastric cancer cases. Although there was no statistical relationship, presence of lymph node involvement and tubuler type according to WHO classification in all cases with c-erbB-2 positivity were noticeable features.In conclusion, it was observed that expression rates of c-erbB-2 of gastric cancers and esophageal cancers were similar to those of breast cancer cases.