Toplu iş uyuşmazlıklarına yargısal müdahale
Judgment interference of collective labour disagrement
  1. Tez No: 97268
  2. Yazar: MURAT ARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ QZU TOPLU ÎŞ UYUŞMAZLIKLARINA YARGISAL MÜDAHALE Murat ARI Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (iş ve Sosyal Güvenlik Hukuku) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Prof.Dr.Nüvit GEREK Emek-Sermaye ilişkilerinin sanayi devriminden sonra arttığı konu ile ilgili bütün otoriteler tarafından bilinmektedir. Bu ilişkilerdeki artış, karşılıklı hak ve menfaat ilişkilerinin de çeşitlenmesine ve karmaşık hale gelmesine neden olmuştur. Bu ilişkilerin mahiyeti, hukuk otoriteleri ve idari organizasyonların işbirliği ile hukuksal bir zemine oturtulmak istenmiştir. Bizde de ilişkileri düzenleme faaliyetleri 1963 yılında başlamış ve 1983'te yenilenerek süregelmiştir. Kanunların gelişen toplumsal ilişkilere ayak uydurma konusunda daha ağır kaldığı bir gerçektir. Ayrıca kanunların olabilecek her ihtimali öngörmeleri de olanak dışıdır. Gerek kanun koyucuların öngörememeleri, gerekse toplumsal ve ekonomik gelişmeler nedeniyle somut olaylara çözüm bulmak mevcut yasalar çerçevesinde lafzi olarak mümkün olmayabilir. Ancak hukuk çözümsüz olay bırakmamak zorundadır. Bu çerçevede kanunu yorumlamak ve uygulamakla görevli organlar bu mevzuda olabildiğince açık ve basiretli davranıp konulara varolan normlar çerçevesinde çözüm bulmak durumunda olmalıdırlar. Yargısal müdahale diyebileceğimiz bu konu, hukukun genel ilkeleri, mevzuat ve gelişen toplumsal ilkeler ile uyum içinde, birbirleri ile minimum çatışacak şekilde ele alınıp, somut olaylara bu süzgeçlerden geçirildikten sonra uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It's acknowledged by all the authories related with the field that the relationship between labor and capital have increased after the industrian revolutiin. The augmentation in the interaction caused the mutual right & interest relationships to vary and to get more sophisticated. It was tried to base these relationships on legal grounds by the cooperation of law authorities arid administrative organizations. In our country, the efforts to arrange the relationships started in 1963, renewed in 1983 and have been going on since then. It's stark fact that laws are quite slow to keep up with the social improvements. What's more it's not possible for the laws to foresee every single probability that's likely to happen in the future. It may not be possible to solve some problems according to the current laws owing to either the prediction inability of people in enacting laws or social and economical advancements. However, the law cannot leave a problem unsolved. In view of the above information, the institutions responsible for interpreting and applying the laws have to come up with a solution according to the present norms in a very open and cautions manner. This issue, Which we may also mane as judicial interference, has to be dealt with in harmony together with the general principles of law and the progressing social principles and only after this straining it can be applied to real problems.