Gazetecilerin Türk iş ve Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından korunmaları
The Protection of journalists in terms of Turkish labour and social security laws
- Tez No: 97269
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET SARACEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ GAZETECİLERİN TÜRK İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU BAKIMINDAN KORUNMALARI Hülya ORMAN Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Prof. Dr. Nüket SARACEL Gazetecilik toplumun haber alma ihtiyacını karşılayan önemli bir meslektir. Bu kadar önemli bir mesleği icra eden gazetecilerin çalışma şartlarının ağırlığı, riski düşünüldüğünde diğer bazı işçilerden daha farklı haklara sahip olmaları gerektiğini kabul etmek gerekir. Ülkemizde de bu konuda gereken hassasiyet gösterilerek fikir ve sanat işçileri olan gazetecilerin haklan diğer işçi haklarından ayrı tutularak, 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkındaki Kanunda düzenlenmiştir. Bu çalışma 5953 sayılı Kanundaki düzenlemeler doğrultusunda yapılmıştır. Özellikle 1475 sayılı İş Kanununa tabi işçilerin haklan ile olan farklılıklar üzerinde durulmuştur. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; İş Hukuku, ikinci bölümde ise Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından gazetecilerin haklan üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde de gazetecilerin haklan ve 1475 sayılı Kanuna tabi çalışanlann haklan karşılaştınlıp, uygulamada görülen aksaklıklar üzerinde durularak çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Journalism is an important occupation meeting the society's need for getting information. It should be accepted that journalist, fulfilling such a vital job, should have some different rights than those of the other workers due to their heavy and risky working conditions. Given the necessary sensitivity in our country, the rights of journalists who are thought and art workers are defined with a different law, which is The Law 5953 on the Arrangement of the Interactions Between the Employees and Employers in the Field of Journalism. This study has been done according to the regulations in the Law 5953. The differences between the rights of workers who comply with the Law of Labor, numbered 1475, and the rights of journalist have received special interest. This study consists of two sections. The rights of journalists were handled according to the Law of Labor in the first section and according to the Social Security Law in the second one. And in the conclusion part the rights of workers complying with the Law of Labor, numbered 1475, were compared with those of journalists, and several solutions were set forth for the problems in practice.