Hizmetkâr liderlik ile örgüt yararına etik olmayan davranışlar arasındaki ilişki: Liderle özdeşleşme ve olumlu karşılıklılık inancının rolleri
The relationship between servant leadership and unethical pro-organizational behaviors: The roles of identification with leader and positive reciprocity belief
- Tez No: 972704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED KÜRŞAT TİMUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal değişim ve sosyal kimlik teorisinden yararlanarak hizmetkâr liderlik ile örgüt yararına etik olmayan davranış arasındaki ilişkide liderle özdeşleşmenin aracılık ve olumlu karşılıklılık inancının düzenleyici rolünü incelemektir. Bu bağlamda hizmetkâr liderliğin, literatürdeki genel kanı olan olumlu çıktılarının yanında varsa bilinmeyen potansiyel diğer sonuçlarının da vurgulanması amaçlanmaktadır. Araştırma hipotezlerinin testinde Erzincan ilinde Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kuruluşlarında görev yapan 456 sağlık çalışanından anket tekniğiyle veriler toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 25 ve AMOS 24 paket programları kullanılarak analiz edilmiştir. Teorik modelle tutarlı olarak elde edilen analiz sonuçları, hizmetkâr liderlik ile örgüt yararına etik olmayan davranış arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, hizmetkâr liderlik ve örgüt yararına etik olmayan davranış arasındaki ilişkide liderle özdeşleşmenin aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sonuçlar durumsal aracılık modelini desteklemiş ve olumlu karşılıklılık inancının düşük olduğu durumlara kıyasla yüksek olduğu durumlarda hizmetkâr liderliğin liderle özdeşleşme yoluyla örgüt yararına etik olmayan davranış üzerindeki dolaylı etkisinin daha güçlü olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of identification with leader and the moderating role of positive reciprocity belief in the relationship between servant leadership and unethical pro-organizational behavior (UPB) by utilizing social exchange and social identity theory. In this context, the aim is to highlight not only the generally accepted positive outcomes of servant leadership in literature but also its other potential outcomes that may be unknown. Data were collected using a survey technique from 456 healthcare workers employed at healthcare institutions affiliated with the Ministry of Health in Erzincan province to test the research hypotheses. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 25 and AMOS 24 software packages. The analysis results obtained in line with the theoretical model showed a positive and significant relationship between servant leadership and UPB. However, it was determined that identification with leader played a mediating role in the relationship between servant leadership and UPB. Furthermore, the results supported the situational mediation model and showed that the indirect effect of servant leadership on UPB through identification with leader is stronger in situations where positive reciprocity belief is high compared to situations where it is low.