Eskişehir il merkezindeki yükümlüler üzerinde yapılan bir anket uygulaması çerçevesinde vergi yönetimi yükümlü ilişkilerinin değerlendirilmesi
Depending to the inquired that was made on the taxpayers in Eskişehir city centery apprising the relationship between tax administration and the taxpayers
  1. Tez No: 97276
  2. Yazar: RAZİYE TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ESKİŞEHİR İL MERKEZİNDEKİ YÜKÜMLÜLER ÜZERİNDE YAPILAN BİR ANKET UYGULAMASI ÇERÇEVESİNDE VERGİ YÖNETİMİ YÜKÜMLÜ İLİŞKİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Raziye TEKİN Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Doç. Dr. Recai DÖNMEZ Türkiye'de vergi yönetimi- yükümlü ilişkilerinde, yükümlülerin haklarına ve insan unsuruna gereken önemin verilmeyişinden kaynaklanan olumsuzluklar gittikçe artmaktadır. Bu araştırmanın amacı, vergi yönetiminde insan ilişkilerinden kaynaklanan aksaklıkların ortaya çıkarılmasına yardımcı olmaktır. Araştırmanın birinci bölümünde vergi yönetimi-yükümlü ilişkisinin niteliği ve bu ilişkiye egemen olan ilkeler üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde yükümlülerin vergi dairelerinde karşılaştıkları sorunlar, memurların davranışları, yükümlülerin vergi ödeme konusundaki yaklaşımları, vergi yönetiminde rüşvet ve vergi affina bakış açıları incelenmiş, aynı zamanda vergi yönetiminin de yükümlüleri nasıl değerlendirdiği inceleme konusu yapılmıştır. Vergi yönetimi ile yükümlüler arasında ilişkiyi sağlayan 3. kişiler değerlendirilerek, Türkiye'de vergi yönetiminin verimlilik ve etkinliğini artırmak için yapılan kamu hizmetinin kalitesini artırmak ve ombudsman kurumundan faydalanılması gereği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde vergi yönetimi-yükümlü ilişkilerinin iyileştirilebilmesi için bir anket çalışması yapılarak sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In Turkey, due to not giving necessary importance of the rights of the taxpayers and humanity, at relationship between Tax Administration and taxpayers, negativeness is increasing.The aim of this research at Tax Administration is to assist and to explain some problems related with the human relationship. In Chapter-1, it is summerized that attribute of the relationship between Tax Administration and taxpayers and principles of this relationship.In Chapter-11, that problems encountered by the taxpayers in tax offices; behaviors of the tax assessors, attitude of the taxpayers for tax assessment; bribery at tax administration and attitude for tax amnesty is summersized. In addition, it is summarised how tax administration can evaluate the taxpayers. In Turkey, to increase productivity and effectiveness of tax administration for public service was examined and notice that is necessary to profit from“ombudsman association”. In chapter-Ill, to improve relationship between tax administration and taxpayers, inquired about a poll and evaluated the results.