İşletmelerin değişim sürecindeki etkenlerden biri olarak eğitim
Tarining as a factor affecting the change process in companies
- Tez No: 97277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim İletişimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ İŞLETMELERİN DEĞİŞİM SÜRECİNDEKİ ETKENLERDEN BİRİ OLARAK EĞİTİM Bahriye KOÇ Eğitim İletişimi ve Planlaması Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Doç. Dr. Ali ŞİMŞEK Bu araştırmada, işletmelerde yaşanan değişim sürecinde eğitim çalışmalarının nasıl bir rol oynadığı incelenmiştir. Araştırmada işletmelerdeki değişim süreci örgütsel değişimin nedenleri, değişime karşı çalışanların tepkileri ve bu tepkileri en aza indirmenin yollan üzerinde durulmuştur. Araştırmanın örneklemini Eskişehir ve yöresinde 500 ve üzerinde işçi çalıştıran, kendi sektöründe en büyük olan, altı özel büyük işletme oluşturmaktadır. Örneklem İstanbul Sanayi Odasının 1999 yılında yaptığı“En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu”sıralamasından yararlanılarak seçilmiştir. Örneklemi; orta düzey yönetici konumundaki 107 müdür ve şef oluşturmuştur. Orta düzey yöneticilere konu ile ilgili 35 soruluk bir anket uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel çözümlemelerinde, frekans ve yüzde dağılımları kullanılmıştır. Frekans ve yüzde dağılımlarının sektörlere göre ayrıca çizelgeleri de yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde, işletmelerde yaşanan değişim süreci ile eğitim çalışmaları arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Çalışanlara verilen eğitimler değişime uyum sürecini kolaylaştırmaktadır. Köklü değişimlerin yaşandığı bu işletmelerde değişimlere karşı olumlu bir tutum sergilenmektedir. Değişimlere karşı daha çok mavi yakalıların tepki gösterdiği görülmektedir. Mavi yakalılar eğitimlerden beyaz yakalılara göre daha az yararlanmaktadır. Beyaz yakalılar daha çok eğitim almakta ve değişime karşı çok az tepki göstermektedir. İşletmelerde, değişime karşı tepkileri en aza indirmek için bilgilendirme ve eğitim yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRAINING AS A FACTOR AFFECTING THE CHANGE PROCESS IN COMPANIES Bahriye KOÇ Division of Educational Communications and Planning Sciences Anadolu University Institute of Social Sciences, September 2000 Advisor: Assoc. Prof. Ali ŞİMŞEK This study examined the role of training activities in the process of change in companies. In this context, potential causes of organizational change, the reactions of employees against innovations and the ways of reducing opposition to change were studied. The sample of the study included 107 medium level administrators from big companies in the representing six different sectors Eskişehir region. These companies were the largest in their sectors, according to the rank established by the Istanbul Chamber of Commerce in 1999. The members of the sample responded to a questionnaire which included 35 items. The results show that there is a meaningful relationship between training activities and the change process. Generally, receiving training help employees to adapt themselves to change. It seems that employees have more positive attitudes toward change in companies where radical change are taking place. Blue colored employees exhibit more resistance to change. On the other hand, white colored employees take the change easily as a consequance at receiving funcional training. Therefore companies conduct more training and informative sessions in order to reduce the opposition to important changes. m