Amlodipin ile ilişkili diş eti büyümesinde resveratrolün gingival fibroblastların proliferasyonu üzerine etkisinin biyokimyasal olarak değerlendirilmesi
Biochemical evaluation of the effect of resveratrol on the proliferation of gingival fibroblasts in amlodipine-associated gingival overgrowth
- Tez No: 972765
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE IŞIL SAYGUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi (ankara)
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Amlodipin, hipertansiyon ve anjin tedavisinde kullanılan bir kalsiyum kanal blokeridir ve en yaygın yan etkilerinden biri dişeti büyümeleridir. Çalışmamızda amlodipin ilişkili dişeti büyümelerinden üretilen gingival fibroblastlar üzerinde resveratrolün antiproliferatif etkisinin bulunup bulunmadığı ve diş eti büyümelerinde kollajen ve hücre dışı matriks (ECM) metabolizmasında önemli rol oynayan, transforme edici büyüme fakötörü-ß1 (TGF-ß1), bağ dokusu büyüme faktörü (CTGF), Tip 1 kollajen (COL-1), interlökin-6 (IL-6), transglutaminaz-2 (TGM 2) ve superoksit dismutaz (SOD) seviyelerinin resveratrolden nasıl etkilendiğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada amlodipin ilişkili diş eti büyümelerinden elde edilen gingival fibroblastlar (Grup B) ve sağlıklı gingival fibroblastlar (Grup S) olarak iki ana grup bulunmaktadır. Bu gruplar kontrol (SK, BK), resveratrol uygulanan (SR, BR), amlodipin uygulanan (SA, BA), hem amlodipin ve hem resveratrol uygulanan (SAR, BAR) gruplar olarak 4 alt gruba ayrılmıştır. Tüm grupların 24 ve 48. Saat proliferasyon ve canlılık düzeyleri MTT testleriyle ölçülmüş ve TGF-ß1, CTGF, COL-1, IL-6, SOD, TGM-2 seviyeleri Enzyme-Linked Immuno Sorbent Assay (ELISA) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular: B grubunda MTT değerleri hem 24. Saat hem de 48. Saatte anlamlı olarak S grubundaki MTT değerlerinden daha yüksekti (p=0,01). Büyüme grubunda resveratrol uygulaması her iki zaman diliminde proliferasyonu anlamlı olarak azalttı (p<0,001). Büyüme grubunda TGF-ß1 (p=0,0090), CTGF (p=0,0090), COL-1 (p=0,0088), IL6 (p=0,0283), TGM-2 (p=0,0472), seviyeleri S grubundan daha yüksekti, SOD ise daha düşük seviyedeydi (p=0,0090). Resveratrol büyüme grubunda TGF-ß1 (p=0,0090), CTGF (p=0,0090) ve TGM-2 (p=0,0088) tekrarlayan dozlarda ve COL-1 (p=0,0139), IL-6 (p=0,050) seviyelerini 24. saatte azalttı. SOD seviyesini de 24.saatte anlamlı olarak yükseltti (p=0,0143) Sonuç: Amlodipin ile ilişkili diş eti büyümelerinde hücre proliferasyonu sağlıklı hücrelerden anlamlı olarak daha yüksek seviyelerdeydi ve büyümenin patogenezinde rol oynayan mediyatörlerden olan TGF-ß1, CTGF, COL-1, IL6 da büyüme grubunda daha fazla sentezleniyordu. TGM-2 amlodipine bağlı dişeti büyümelerinde ilk defa incelendi ve büyüme grubunda daha yüksek seviyelerdeydi. Resveratrolün amlodipin ilişkili diş eti büyümelerinde sitotoksik etki göstermeden proliferasyonu baskıladığı ve fibrozis biyobelirteçleri olan TGF-ß1, CTGF, COL-1, IL-6 ve TGM-2 seviyelerini azalttığı ve azalmış SOD sentezini de arttırdığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Amlodipine is a calcium channel blocker used in the treatment of hypertension and angina, and one of its most common side effects is gingival overgrowth. In our study, we aimed to investigate whether resveratrol exhibits an antiproliferative effect on gingival fibroblasts derived from amlodipine-induced gingival overgrowth, and to evaluate how resveratrol influences the levels of transforming growth factor-β1 (TGF-β1), connective tissue growth factor (CTGF), type I collagen (COL-1), interleukin-6 (IL-6), transglutaminase-2 (TGM-2), and superoxide dismutase (SOD), which play key roles in collagen and extracellular matrix (ECM) metabolism in gingival overgrowth. Material and Methods: The study included two main groups: gingival fibroblasts obtained from amlodipine-induced gingival overgrowth (Group B) and healthy gingival fibroblasts (Group S). These groups were further divided into four subgroups: control (SC, BC), resveratrol-treated (SR, BR), amlodipine-treated (SA, BA), and both amlodipine and resveratrol-treated (SAR, BAR). Cell proliferation and viability at 24 and 48 hours were assessed using MTT assays, and the levels of TGF-β1, CTGF, COL-1, IL-6, SOD, and TGM-2 were measured using Enzyme-Linked Immunosorbent Assay (ELISA). Results: MTT values in Group B were significantly higher than those in Group S at both 24 and 48 hours (p=0.01). Resveratrol treatment significantly reduced proliferation in the overgrowth group at both time points (p<0.001). Levels of TGF-β1 (p=0.0090), CTGF (p=0.0090), COL-1 (p=0.0088), IL-6 (p=0.0283), and TGM-2 (p=0.0472) were significantly higher in the overgrowth group compared to the healthy group, while SOD levels were significantly lower (p=0.0090). In the overgrowth group, resveratrol significantly reduced TGF-β1 (p=0.0090), CTGF (p=0.0090), and TGM-2 (p=0.0088) levels with repeated doses, as well as COL-1 (p=0.0139) and IL-6 (p=0.050) levels at 24 hours. SOD levels were significantly increased at 24 hours (p=0.0143). Conclusion: In amlodipine-induced gingival overgrowth, cell proliferation was significantly higher than in healthy cells, and mediators involved in the pathogenesis of overgrowth—such as TGF-β1, CTGF, COL-1, and IL-6—were synthesized at higher levels in the overgrowth group. TGM-2 was investigated for the first time in the context of amlodipine-induced gingival overgrowth and was found to be elevated in the overgrowth group. Resveratrol was shown to suppress proliferation without exhibiting cytotoxic effects in amlodipine-induced gingival hyperplasia and to decrease the levels of fibrosis biomarkers TGF-ß1, CTGF, COL-1, IL-6, and TGM-2, as well as to increase decreased SOD synthesis.