Bocce sporcularının sportmenlik ve davranış düzeylerinin incelenmesi
Examination of sportsmanship and behavior levels of bocce athletes
- Tez No: 972766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÇİNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, bocce sporcularının sportmenlik ve davranış düzeylerini incelemek ve bu doğrultuda elde edilen sonuçlara göre sergilenen davranışları iyileştirmek için etkili stratejiler geliştirmektir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmış olup, bu model mevcut bir durumu olduğu gibi betimleyerek analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma grubunu, 2024-2025 yılı aktif bocce sporunu yapan 300 sporcu oluşturmaktadır. Veri toplama aracı üç bölümden oluşmuştur. İlk bölümde demografik bilgilerin yer aldığı kişisel bilgi formu, ikinci bölümde“Çok Boyutlu Sportmenlik Davranışları Ölçeği (ÇBSDÖ)”ve üçüncü bölümde“ Sporda Prososyal ve Antisosyal Davranışlar Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışma bocce sporcularının sportmenlik ve davranış düzeylerinin yaş, öğrenim durumu, bocce sporunu yapma süreleri ve millilik durumlarına göre nasıl etkilendiğini analiz ederek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırma bulguları, cinsiyet, yaş ve spor yapma sıklığı gibi değişkenlerin bocce sporcularının sportmenlik ve davranış düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ancak öğrenim durumunun sporcuların sportmenlik ve davranış düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığını göstermektedir. Bu durum sportmenlik davranışlarının sporcuların eğitim durumundan bağımsız olarak benzerlik gösterdiğini ifade etmektedir. Bu çalışma sonuç olarak bocce sporcularında sportmenlik ve davranış düzeylerinin incelenmesinin önemi vurgulamakta ve bu davranışların geliştirilmesi ve yeni stratejiler üretilmesi bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the sportsmanship and behavior levels of bocce athletes and, based on the results obtained, to develop effective strategies to improve these behaviors. A general survey model was used in the study, which aims to describe and analyze a current situation as it is. The research group consisted of 300 athletes actively participating in bocce in the 2024-2025 academic year. The data collection tool consisted of three parts. The first part included a personal information form containing demographic information, the second part included the“Multidimensional Sportsmanship Behavior Scale (MSBS),”and the third part included the“Prosocial and Antisocial Behavior in Sports Scale.”This study aims to fill this gap by analyzing how the sportsmanship and behavior levels of bocce athletes are affected by their age, educational status, duration of bocce sports practice, and national identity. The research findings indicate that variables such as gender, age, and frequency of sports practice have a significant impact on the sportsmanship and behavior levels of bocce athletes. However, educational background does not have a significant impact on athletes' sportsmanship and behavioral levels. This suggests that sportsmanship behaviors are similar regardless of athletes' educational background. This study ultimately highlights the importance of examining sportsmanship and behavioral levels in bocce athletes, and is crucial for developing these behaviors and developing new strategies.