Geriatri polikliniğine başvuran hipertansiyon tanılı yaşlı hastalarda kognitif kayıpla ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors associated with cognitive loss in elderly patients with hypertension who applied to the geriatrics outpatient clinic
  1. Tez No: 700449
  2. Yazar: SEYİD YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşam beklentisinin artmasıyla dünya nüfusu kaçınılmaz olarak daha fazla yaşlı popülasyona sahip olmaya devam edecektir. Yaşlı nüfusun günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayıp morbidite ve mortalitesine en sık neden olan hastalıkların başında demans gelmektedir ve maalesef halen hastalık sürecine etkili bir tedavi ajanı bulunmamaktadır. Bundan dolayı demans yönetimindeki en stratejik konu önlenebilir etiyolojilerin belirlenmesi, bu etiyolojilerin etkin tedavi edilmesi suretiyle demansa gidişin engellenmesi ya da geciktirilmesidir. Yapılan çalışmalarda hipertansiyonun -özellikle orta yaş (5. ve 6. dekadlar) hipertansiyonunun- demansın önlenebilir en önemli etiyolojisi olduğu gösterilmiştir. Hipertansiyon tedavisinde kullanılan bazı ajanların potansiyel pleiotropik etkileri ile demansa gidişte rol oynayan mekanizmaları etkileyerek demansa gidişi engellediğini belirten çalışmalar vardır. Bizde bu bilgiler ışığında, çalışmamızda hastanemiz geriatri polikliniğine başvuran hipertansiyon tanısı bilinen ve antihipertansif tedavi verilerine tamamen ulaşılabilen hastaların kognitif fonksiyonlarıyla ilişkili faktörlerin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Geriatri polikliniğine Haziran 2016-Temmuz 2019 tarihleri arasında başvuran hipertansiyon tanısı bilinen ve antihipertansif tedavi verilerine tamamen ulaşılabilen hastaların MMSE skorlarına göre sınıflanan kognitif fonksiyonlarıyla ilişkili faktörleri inceledik. Çalışmamız kesitsel,retrospektif ve analitik bir çalışmadır. İlgili tarihte geriatri polikliniğimize 1201 hasta girişi tespit edilmiştir. Bu hastalardan 665'i hipertansiyon tedavi verilerine tamamen ulaşılıp çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik verileri, yandaş hastalıkları, kullandıkları antihipertansif tedaviler, mono/dual/triple/quadruple tedavi rejimlerinde kullandıkları ilaçlar,polifarmasi durumları,alışkanlıkları, geriatrik sendrom ve dizabilite sıklıkları, laboratuar verileri Mini Mental Durum Değerlendirme Test skorlarına göre oluşturulan kognitif sınıflar (normal kognisyon, hafif kayıp, ciddi kayıp) arasında farklılık yönünden tek değişkenli ve çok değişkenli istatistiksel analizler ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 665 hastanın 460'ı(%69,2) kadın, yaş ortalaması ise 79'dur(62-99). Hastalarımızın 323'ü (%48,6) okur yazar değil, 72'si (%10,8) ise okur yazar olmasına rağmen hiç okula gitmemişti. Hastalarda en sık yandaş hastalık olarak 259(%38,9) kişide diyabetes mellitus olduğu görüldü. Monoterapi alan hastalarınen çokKKB (çalışma evrenindeki oran=%8,6 n=57) kullandığı görüldü. Sonrasında 56(%8,4)kişi ile RAS blokeri monoterapisi gelmekteydi. Diüretikli dual terapi ise en sık kullanılan tedavi rejimiydi(n=180 %27,1). Mono/dual/triple/quadruple terapilerin hepsini kapsayacak şekilde KKB'ler sınıflandırıldığında en sık amlodipin kullanımının olduğu görülmüştür (n=148, %22,3).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: With the increase in life expectancy, the world population will inevitably continue to have more elderly population. Dementia is the leading cause of morbidity and mortality in the elderly population by limiting their daily life activities and unfortunately, there is still no effective treatment agent for the disease process. Therefore, the most strategic issue in dementia management is to identify preventable etiologies and to prevent or delay the progression to dementia by effectively treating these etiologies. Studies have shown that hypertension -especially hypertension of the middle age (5th and 6th decades)- is the most important preventable etiology of dementia. There are studies indicating that some agents used in the treatment of hypertension prevent the progression to dementia by affecting the mechanisms that play a role in the progression to dementia with their potential pleiotropic effects. In the light of this information, we aimed to investigate the factors associated with the cognitive functions of patients with known hypertension who applied to the geriatrics outpatient clinic of our hospital and whose antihypertensive treatment data were fully accessible. Materials and Methods: In our study, we examined the factors associated with cognitive functions classified according to the MMSE scores of patients with known hypertension who applied to the Geriatrics outpatient clinic of Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital between June 2016 and July 2019. Our study is a cross-sectional, retrospective and analytical study. At the relevant date, 1201 patients were admitted to our geriatrics outpatient clinic. Of these patients, 665 hypertension treatment data were fully accessed and included in the study. The patients' demographic data, co-morbidities, antihypertensive treatments they use, drugs used in mono/dual/triple/quadruple treatment regimens, polypharmacy status, habits, geriatric syndrome and disability frequencies, laboratory data, cognitive classes formed according to Mini Mental Status Evaluation Test scores (normal cognition, mild loss, severe loss) were evaluated with univariate and multivariate statistical analyzes in terms of differences. Results: Of the 665 patients participating in the study, 460 (69.2%) were female, and the mean age was 79 (62-99). 323 (48.6%) of our patients were illiterate, and 72 (10.8%) had never attended school despite being literate. Diabetes mellitus was found to be the most common co-morbid disease in 259 (38.9%) patients. It was observed that the patients who received monotherapy mostly used CCB (rate in the study population=8.6% n=57). RAS blocker monotherapy was followed by 56 (8.4%) patients. Dual therapy with diuretics was the most commonly used treatment regimen (n=180 27.1%). When CCBs were classified to include all mono/dual/triple/quadruple therapies, it was observed that amlodipine was the most common use (n=148, 22.3%). The second most preferred CCB was lercanidipine with 53 (8%) people.