65 yaş ve üzeri hastalarda kırılganlığın ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of frailty on oral health-related quality of life in patients age 65 and over
  1. Tez No: 972770
  2. Yazar: BUSE ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE ERCIYAS
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Geriatri, Dentistry, Geriatrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
Özet
Kırılganlık, yaşlı bireylerde stres oluşturan durumlara karşı duyarlılığı artıran, fizyolojik rezervlerin azalmasıyla karakterize edilen bir durumdur ve farklı yollardan ağız sağlığının bozulmasına yol açarak kişilerin ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Bu bağlamda, çalışmamızda 65 yaş ve üzeri bireylerde kırılganlık düzeyinin, ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi üzerindeki etkisini Ağız Sağlığı Etki Profili-14 (OHIP-14) ölçeği aracılığıyla incelemeyi hedefledik. Çalışmamıza Gaziantep Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji kliniğine başvuran 65 yaş ve üzeri 122 kişi dahil edildi. Katılımcılara sosyodemografik bilgiler ile periodontal şikayetlerini içeren anket, Edmonton Kırılganlık Ölçeği (EFS) ve OHIP-14 ölçeği formu doldurtuldu. Hastaların plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ), sondalanabilir cep derinliği (SCD), klinik ataşman kaybı (KAK), çekilme derinliği (ÇD) ölçümleri ve eksik dişleri belirlendi. Yaş, acil servise başvuru ve hastaneye yatış sıklığı, cinsiyet, eğitim durumu, aylık gelir, diş fırçalama sıklığı, kronik hastalık varlığı, ağız kokusu, PI, GI, SCD, KAK, DÇ skorları ve eksik diş sayısı ile kırılganlık arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p<0,05). Acil servise başvuru ve hastaneye yatış sıklığı, diş fırçalama sıklığı, ağız kokusu, mobilite, SCD, KAK skorları ve eksik diş sayısı ile OHIP-14 arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p<0,05). EFS'nin tüm alt ölçeklerinin OHIP-14 toplam puanı ile; OHIP-14'ün tüm alt ölçeklerinin EFS toplam puanı ile istatistiksel olarak anlamlı ilişkisi bulundu (p<0,05). Sonuç olarak; kırılganlık ve ağız sağlığı arasında karşılıklı bir etkileşim olduğunu, kırılganlığın ağız sağlığı ve buna bağlı yaşam kalitesini olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Frailty is characterized by a decline in physiological reserves, increasing sensitivity to stress-inducing situations in older individuals. It may negatively impact oral health-related quality of life by contributing to oral health deterioration. This study aimed to examine the effect of frailty on oral health-related quality of life in individuals aged 65 and above using the Oral Health Impact Profile-14 (OHIP-14). A total of 122 participants aged 65 and over who applied to the Periodontology Clinic of Gaziantep University Faculty of Dentistry were included. Participants completed a questionnaire covering sociodemographic data and periodontal complaints, the Edmonton Frail Scale (EFS), and the OHIP-14. Clinical assessments included plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PPD), clinical attachment loss (CAL), gingival recession (GR), and the number of missing teeth. Statistically significant associations were found between frailty and variables such as age, emergency department admissions, frequency of hospitalization, gender, educational status, monthly income, toothbrushing frequency, presence of chronic diseases, halitosis, and scores of PI, GI, SCD, CAL, RBL, and the number of missing teeth (p<0.05). Additionally, significant relationships were observed between OHIP-14 scores and variables including emergency department admissions, frequency of hospitalization, toothbrushing frequency, halitosis, mobility, SCD and CAL scores, and the number of missing teeth (p<0.05). All sub-dimensions of the Edmonton Frailty Scale (EFS) were significantly correlated with the total OHIP-14 score, and vice versa (p<0.05). In conclusion, a bidirectional interaction was identified between frailty and oral health. It can be stated that frailty negatively impacts oral health and the associated quality of life.