Skleral fiksasyon ile hidrofobik akrilik göz içi lens implantasyonunun uzun dönem sonuçları
Long term results of hydrophobic acrylic intraocular lens implantation with scleral fixation
- Tez No: 972784
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, sütür gömme tekniği kullanılarak skleraya tek parçalı hidrofobik akrilik göz içi lens (GİL) fiksasyonu yapılan olgularda; afaki nedenleri, anatomik ve fonksiyonel sonuçlar, cerrahi sırasında ve sonrasında meydana gelen komplikasyonları değerlendirmek. GEREÇ VE YÖNTEM: Hastanemizin ön segment biriminde Ocak 2013 – Ocak 2020 tarihleri arasında sütür gömme tekniği kullanılarak tek parçalı hidrofobik akrilik GİL ile skleral fiksasyon cerrahisi uygulanan olguların dosyaları tarandı. Olguların cerrahi öncesi ve son oftalmolojik muayenedeki otorefraktokeratometre ölçümleri, manifest refraksiyon değerleri, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) değerleri, ayrıntılı biyomikroskopik muayene bulguları, göz içi basınç (GİB) değerleri ve endotel hücre yoğunluğu değerleri kaydedildi. Cerrahi sırasında ve sonrasında meydana gelen komplikasyonlar not edildi. Scheimpflug ön segment görüntülemesi ile GİL pozisyonu ve tilt değerleri değerlendirildi. GİL'in horizontal ve vertikal tilt derecesi ölçülüp cerrahi sonrası görme keskinliği ve refraksiyon değerleri arasındaki ilişki değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 21 olgunun yaş ortalaması 50,57±22,39 olup, olguların 12'si (%57,1) erkek ve 9'u (%42,9) kadın idi. Ortalama takip süresi 76,88±7,73 ay idi. Cerrahi öncesi ortalama EİDGK değeri 1,54±0,52 LogMAR iken cerrahi sonrası son kontrollerdeki EİDGK değerlerinin ortalaması 0,90±0,76 LogMAR olarak bulundu ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,001). Cerrahi öncesi ortalama sferik eşdeğer 7,24±8,09 D iken, cerrahi sonrası son kontrolde ortalama -0,92±2,01 D idi (p=0,029). Cerrahi öncesi ve sonrası korneal astigmatizma değerleri arasında anlamlı farklılık görülmedi (p=0,248). Cerrahi öncesi ve sonrası ortalama endotel hücre yoğunluğu sayıları arasında anlamlı farklılık vardı (p=0,003). Ortalama tilt değerleri horizontal düzlemde 2,99 ±1,32° ,vertikal düzlemde 2,85±1,37° olarak belirlendi. Horizontal ve vertikal tilt değerleri ile lentiküler astigmatizma arasında pozitif bir korelasyon bulundu (r = 0,439, p < 0,001 ve r = 0,657, p < 0,001). Vertikal tilt değeri 5°'den büyük olan hastalarda, son silindirik değer ve lentiküler astigmatizma değerlerinin anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir (Sırasıyla p=0,003, p=0,016). SONUÇ: Kolay erişilebilirliğe sahip tek parçalı hidrofobik akrilik GİL kullanılarak sütür gömme tekniği ile gerçekleştirilen skleral fiksasyon cerrahisi, afaki yönetiminde etkili ve uzun dönem sonuçlar açısından güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, we evaluated the causes of aphakia, anatomical and functional results, intraoperative and postoperative complications in patients who underwent one-piece hydrophobic acrylic intraocular lens (IOL) fixation to the sclera using suture burial technique. MATERİALS AND METHODS: The files of the patients who underwent scleral fixation surgery with a single-piece hydrophobic acrylic IOL using suture burial technique between January 2013 and January 2020 in the anterior segment unit of our hospital were reviewed. Autorefractokeratometer measurements, manifest refraction values, best corrected visual acuity (BCVA) values, detailed biomicroscopic examination findings, intraocular pressure (IOP) values and endothelial cell density values were recorded at the preoperative and final ophthalmologic examination. Intraoperative and postoperative complications were noted. IOL position and tilt values were evaluated with Scheimpflug anterior segment imaging. Horizontal and vertical tilt of the IOL were measured and the relationship between postoperative visual acuity and refraction values were evaluated. RESULTS: The mean age of the 21 patients included in the study was 50.57±22.39 years, 12 (57.1%) were male and 9 (42.9%) were female. The mean follow-up period was 76.88±7.73 months. The mean preoperative BCVA value was 1.54±0.52 LogMAR, while the mean postoperative BCVA value was 0.90±0.76 LogMAR, and the difference was statistically significant (p=0.001). The mean spherical equivalent value was 7.24±8.09 D preoperatively and -0.92±2.01 D postoperatively (p=0.029). There was no significant difference between corneal astigmatism values before and after surgery (p=0.248). There was a significant difference between the mean endothelial cell density counts before and after surgery (p=0,003). Mean tilt values were 2.99±1.32° in the horizontal plane and 2.85±1.37° in the vertical plane. Horizontal and vertical tilt values were positively correlated with lenticular astigmatism (r = 0.439, p < 0.001 and r = 0.657, p < 0.001). Patients with vertical tilt values greater than 5° had significantly higher final cylindrical value and lenticular astigmatism values (p=0.003, p=0.016, respectively). CONCLUSİON: Scleral fixation surgery with suture burial technique using a single-piece hydrophobic acrylic intraocular lens (IOL) with easy accessibility is an effective method for the management of aphakia and reliable in terms of long-term results.