Farklı liglerlerdeki profesyonel futbolcularda kuvvet ve patlayıcı güç değerlerinin sprint sürelerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of strength and explosive power values on sprint times in professional soccer players in different leagues
  1. Tez No: 972783
  2. Yazar: MELİSA TUĞÇE NAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilim Dalı
Özet
Amaç: Sezon öncesi dönemde farklı liglerde yer alan profesyonel futbolcuların izokinetik kuvvet, patlayıcı güç ve sprint sürelerini karşılaştırmayı ve sprint süresi üzerine etki eden parametrenin belirlenmesi amaçlamıştır. Yöntem: Araştırmaya T.F.F. 1.Ligde mücadele eden (L1, n:26) ve T.F.F. 2.liginde mücadele eden (L2, n:27) toplam 53 aktif futbolcu katıldı. Ölçümler de akut etki incelendi. Bacak kas kuvveti ölçümleri Iso Med 2000® (Almanya) cihazı ile ölçüldü. Teste başlarken dominant bacak ile başlanıldı ve 60°/sn hızda beş tekrar uygulattırıldı. Futbolcuların sürat testleri (10m ve 20m) Optojump (Microgate-İtalya) fotosel cihazı kullanılarak belirlendi. Dikey sıçrama (patlayıcı güç) testinde Optojump (Microgate-İtalya) marka cihaz kullanıldı. Her iki testte tam dinlenme uygulanarak iki tekrar yaptırıldı ve en iyi sonuç kaydedildi. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılarak, anlamlılık düzeyleri p<0,05 olarak alındı. Bulgular: Bacak kuvvetinde, L1 ve L2 zirve tork ve relative tork değerlerinde sol bacak (flexiyon), sağ bacak (extansiyon) değerleri arasında anlamlı fark bulunamadı. Ancak L1 futbolcularında relative tork sağ bacak flexsiyon ve sol bacak extansiyon değerleri anlamlı derece yüksek çıktı. Sağ-sol bacak kuvvet farkında ise L1 flex ve ex değerinin L2 den anlamlı düzeyde yüksek olduğu, H/Q değerlerinde ise anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi. Patlayıcı güç değerinde L2, L1 futbolcularından anlamlı düzeyde yüksek değere sahipti. Sprint süresi L2, L1'den daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Sezon öncesi dönemde L2 futbolcularının patlayıcı güç değerleri ve sprint süreleri L1 futbolcularına göre anlamlı düzeyde daha iyiydi. Kas kuvvetinin bazı parametrelerinde L1 lehine anamlı farklılar bulunsada H/Q oranları açısından gruplar arasında fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to compare the isokinetic strength, explosive power and sprint times of professional football players in different leagues before the season and to determine the parameter affecting the sprint time. Method: A total of 53 active football players competing in the TFF 1st League (L1, n: 26) and the TFF 2nd League (L2, n: 27) participated in the study. Acute effects were examined in the measurements. Leg muscle strength measurements were measured using the Iso Med 2000® (Germany) device. The test began with the dominant leg and five repetitions were performed at a speed of 60°/sec. The players' speed tests (10m and 20m) were determined using an Optojump (Microgate-Italy) photocell device. In the vertical jump (explosive power) test, an Optojump (Microgate-Italy) brand device was used. In both tests, two repetitions were performed after complete rest, and the best result was recorded. Data were analyzed using SPSS 25.0 program and significance levels were set at p<0.05. Findings: In leg strength, no significant difference was found between the L1 and L2 peak torque and relative torque values for the left leg (flexion) and right leg (extension). However, the relative torque, right leg flexion, and left leg extension values were significantly higher in L1 players. Regarding the right-left leg strength difference, L1 flexion and ex were significantly higher than L2, while there was no significant difference in H/Q values. In explosive power, L2 players had significantly higher values than L1 players. Sprint time was found to be better in L2 than L1. Results: L2 players had significantly better explosive power and sprint times than L1 players. While some muscle strength parameters were significantly different in favor of L1, no differences were found between the groups in terms of H/Q ratios.