Cilt lezyonlarının çoklu görevli derin hibrid model ilesınıflandırılması
Classification of skin lesions with amulti-task deep hybrid model
  1. Tez No: 972835
  2. Yazar: FERİDUN PÖZÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, cilt lezyonlarının sınıflandırılması ve segmentasyonu için çoklu görevli, parametre açısından son derece verimli bir derin öğrenme modeli geliştirilmiştir. Mevcut mimarilerin doğruluk odaklı ancak yüksek parametre yükü sorununa çözüm olarak, EfficientNet-B0 tabanlı hafif bir yapı tasarlanmış, toplam parametre sayısı yaklaşık %95 oranında azaltılarak 91 milyon seviyesinden 4.6 milyona düşürülmüştür. Böylece model boyutu yalnızca 17 MB'a kadar küçültülmüş ve mobil cihazlarda bile gerçek zamanlı çalışabilecek hale getirilmiştir. Ek olarak, önerilen kenar bilgisi geliştirme modülü, segmentasyon sınırlarını netleştirerek sınıflandırma başarısını artırmıştır. Bu çalışma, yüksek doğruluk performansını minimal kaynakla elde ederek hem klinik hem taşınabilir sistemler için uygulanabilirliği olan yeni nesil bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In In this thesis, a multi-task deep learning model is proposed for the classification and segmentation of skin lesions with a strong emphasis on parameter efficiency. Unlike traditional architectures that achieve high accuracy at the cost of heavy computational loads, the proposed model utilizes an EfficientNet-B0-based lightweight encoder, reducing the total number of parameters by approximately 95% from 91 million to just 4.6 million. As a result, the model size is compressed to around 17 MB, making it suitable for real-time deployment even on mobile devices. Additionally, an edge enhancement module is introduced to refine segmentation boundaries, further improving classification accuracy. This study offers a highly portable, clinically viable solution that achieves near state-of- the-art performance with minimal resource requirements.