Zırhlı kara araçlarında kara kutu uygulaması
Black box application in armored land vehicles
- Tez No: 972836
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kara kutu, araçlarda gerçekleşen olayları ve kritik parametreleri sürekli kaydeden, özellikle kaza sonrası analiz için tasarlanmış bir elektronik kayıt cihazı olup; araç performansının ve operasyonel güvenliğin artırılması için gerekli verileri sağlayarak potansiyel riskleri belirlemeye yardımcı olan cihazlardır. Zırhlı kara araçları ise yüksek teknolojiye dayalı güvenlik ve kontrol sistemleriyle donatılarak kritik görevlerde operasyonel verimliliği artırmak üzere sürekli olarak geliştirilmektedir. Bu kapsamda, araçların performansını izlemek, verimliliğini artırmak ve arıza durumlarında detaylı inceleme yapmak için kara kutu uygulamaları savunma sanayisinde giderek daha önemli bir gereksinim haline gelmiştir. Bu çalışmada, zırhlı kara araçlarında kara kutu sistemlerinin tasarımı, uygulanabilirliği ve veri toplama (Data Acquisition) süreçleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Kara kutuların temel işlevleri arasında sürüş dinamiklerinin izlenmesi, sensörlerden alınan verilerin kaydedilmesi, çevresel koşulların sürekli olarak takip edilmesi ve olası kazaların neden-sonuç ilişkilerinin analiz edilmesi yer almaktadır. Ayrıca, kara kutu uygulamaları sayesinde araçların uzaktan takibi ve gerektiğinde müdahalesi mümkün hale gelmektedir. Tez kapsamında, bir zırhlı kara aracına entegre edilen kara kutu sisteminin donanım ve yazılım bileşenleri oluşturulmuştur, farklı sensörlerden elde edilen verilerin işlenmesi ve analizi için bir tasarım geliştirilmiştir. Bu tasarım aracılığıyla, arıza tespiti, bakım planlaması ve operasyonel güvenlik alanlarında sağlanan iyileştirmeler detaylandırılmıştır. Ayrıca tüm veriler ve çalışmalar hazır olarak satılan 3. parti iki üreticinin ticari bir ürünü ile karşılaştırılarak yerli bir muadilinin olması sağlanmıştır. Sonuçlar, geliştirilen kara kutu sisteminin, zırhlı kara araçlarının performans ve güvenlik parametrelerini artırmada etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Çalışma, aynı zamanda savunma sanayisinde kara kutu uygulamalarının potansiyel kullanım alanları ve bu teknolojinin stratejik önemi üzerinde durarak geleceğe yönelik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Black boxes are electronic recording devices designed especially for post-incident analysis, continuously capturing critical parameters and events occurring within vehicles, thus providing essential data to enhance vehicle performance, operational safety, and identify potential risks. Armored land vehicles, on the other hand, are equipped with advanced security and control systems, and are continuously developed to enhance operational efficiency in critical missions. In this context, black box applications have become an increasingly essential requirement in the defense industry for monitoring vehicle performance, improving efficiency, and conducting detailed investigations in case of malfunctions. This study focuses on the design, applicability, and data acquisition processes of black box systems in armored land vehicles. The primary functions of black boxes include monitoring driving dynamics, recording data from sensors, continuously tracking environmental conditions, and analyzing cause-and-effect relationships in potential accidents. Additionally, black box applications enable remote monitoring and intervention for the vehicles. Within the scope of this thesis, the hardware and software components of a black box system integrated into an armored land vehicle were developed, and a design was created for processing and analyzing data obtained from various sensors. Through this design, improvements achieved in fault detection, maintenance planning, and operational safety were detailed. Furthermore, all data and processes were compared with a commercially available third-party product to ensure the development of two domestic equivalents. The findings demonstrate that the developed black box system is an effective tool for enhancing the performance and safety parameters of armored land vehicles. The study also highlights the potential applications of black box technology in the defense industry and its strategic significance, offering recommendations for future advancements.