Kampüs morfolojisinde yaya hareketliliğinin analizinde çoklu yönteme dayalı model uygulaması: Yozgat Bozok Üniversitesi merkez kampüsü örneği
A multi-method approach to the analysis of pedestrian mobility in campus morphology: The case of Yozgat Bozok University central campus
- Tez No: 972841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM DEMİROĞLU İZGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez,“Yozgat Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampüsü'nün morfolojik yapısı kullanıcıların yön bulma davranışlarını ve mekânsal algısını nasıl etkiler?”sorusuna yanıt aramaktadır. Kuramsal çerçevesini, Henri Lefebvre'in üçlü mekân kuramı ile Kevin Lynch'in kent imgesi modelinin bir arada okunması oluşturmaktadır. Çalışmanın özgünlüğü, Mekân Dizimi, KSD, bilişsel haritalar ve Unity tabanlı dijital simülasyondan elde edilen ısı haritalarını aynı analitik düzende buluşturarak“tasarlanan, algılanan ve yaşanan”mekân katmanlarını eşzamanlı ölçmesinden kaynaklanmaktadır. Başlangıçta iki karşıt hipotez öne sürülmüştür: H₀, yüksek entegrasyon ve bağlantısallık değerlerine sahip akslar ile kullanıcıların fiilî rotaları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığını; H₁ ise söz konusu aksların hem dijital simülasyonda kaydedilen yaya güzergâhlarıyla hem de bilişsel haritalarda ortaya çıkan yönelim yapılarıyla örtüştüğünü varsaymıştır. Analizler, yemekhane–kütüphane–kongre aksının hem en yüksek entegrasyonu (ort. 2,21) hem de en yoğun yaya trafiğini (%38) ürettiğini ortaya koyarak H₁'i (Araştırma Hipotezi) desteklemiş, H₀'ı (Sıfır Hipotezi) geçersiz kılmıştır. Ayrıca, KSD sonuçları yön bulmanın genel olarak“orta düzeyde kolay”algılandığını, ancak barınma–akademik bağlantı eksikliği, gece aydınlatması ve güvenlik kaygılarının memnuniyeti düşürdüğünü göstermiştir. Bulgular, kampüsün potansiyelinin kullanıcı tercihleriyle geniş ölçüde örtüştüğünü kanıtlamakta; yaya altyapısının güçlendirilmesi, mikromobilite geliştirilmesi ve düşük entegrasyonlu bölgelerde sosyal çekim odakları oluşturulması gibi veri temelli tasarım önerilerine temel oluşturmaktadır. Tek dönemlik veri toplama ve öğrenci ağırlıklı örneklem genellenebilirliği sınırlasa da önerilen metodoloji, sürdürülebilir ve kullanıcı odaklı yerleşke tasarımına ilişkin literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis seeks to answer the question, 'How does the morphological structure of Yozgat Bozok University Erdoğan Akdağ Campus affect users' orientation behaviour and spatial perception?' Its theoretical framework is based on a combined reading of Henri Lefebvre's tripartite theory of space and Kevin Lynch's model of the city image. The originality of the study lies in its simultaneous measurement of the 'designed, perceived, and experienced' spatial layers by integrating Space Syntax analysis, POE (Post-Occupancy Evaluation), cognitive maps, and heat maps obtained from Unity-based digital simulations within the same analytical framework. Two opposing hypotheses were initially proposed: H₀ posits that there is no meaningful relationship between axes with high integration and connectivity values and users' actual routes; H₁ assumes that these axes align with both the pedestrian routes recorded in the digital simulation and the orientation structures emerging in cognitive maps. Analyses supported H₁ (Research Hypothesis) and invalidated H₀ (Null Hypothesis) by revealing that the cafeteria–library–conference axis produced the highest integration value (mean 2.21) and the heaviest pedestrian traffic (38%) in the simulation. Additionally, POE results showed that wayfinding was generally perceived as 'moderately easy,' but that deficiencies in housing–academic connections, night lighting, and security concerns reduced satisfaction. The findings prove that the campus's potential largely aligns with user preferences, providing a basis for data-driven design recommendations such as strengthening pedestrian infrastructure, developing micromobility, and creating social attraction hubs in low-integration areas. Although single-term data collection and a student-heavy sample limit generalisability, the proposed methodology provides a unique contribution to the literature on sustainable and user-centred campus design.