Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampüs alanı topraklarının (Aspergillus mich. ex Fr. ve Penicillium link ex Fr.) florası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 67897
  2. Yazar: ADEM İMALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. HALİL BIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Van İl'i sınırlan içinde yer alan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kampus Alanı'nın Aspergillus Mich ex Fr. ve Penicillium Link ex Fr. florasının tespiti amaçlandı. Çalışmada, araştırma sahasında belirlenen ve tüm kampus alanını kapsayacak şekilde rastgele seçilen 5 ayrı istasyondan, 1 yıl boyunca ( ocak, şubat ve mart aylan hariç), toplam 45 toprak örneği alındı ve incelendi. Toprak örneklerinden mikrofungus izolasyonu için,“Klasik Sulandırma Metodu”kullanıldı. 25 izolatın 8 tanesi Aspergillus cinsine ait, 14'ü Penicillium cinsine ait, yine aynı cinse ait 1 varyete ve 2 tanesi de Eupenicillium'a ait türler olarak teşhis edildi. Bunlardan Penicillium ramusculum Batista ex Maia, Penicillium luteo - auranûum Ramirez, Penicillium mirabile Beljakova & Mil'ko, Penicillium rolfsii Thom var. sclerotiale Novobranova ve Penicillium donkii Stolk türlerine, literatürlerde rastlanmamış olup, bunların Türkiye topraklan için, yeni kayıt olma ihtimalleri çok yüksektir. Araştırma sahasındaki incelenen topraklarda, 1 gr. kuru topraktaki mikrofungus sayısı 18.778 ile 56.889 arasında değişmekte olup, ortalama 43.000 olarak tespit edildi. Toprak pH'sı, suyla doymuşluk %'si ve toprak nemi ile mikrofungus sayısı arasında gerçek ilgilerin varlığı saptandı. ANAHTAR KELİMELER: Kampus, Toprak, Mikrofungus, Aspergillus. Penicillium. SUMMARY In this study, the flora of Aspergillus Mich ex Fr. and Penicillium Link ex. Fr. were to aimed to determine in soil samples collected from Yuzuncu Yıl Universty Campus field. Total 45 soil samples collected randomly from 5 different stations compromised all of campus area each month during 1 year period expect January.. February and March were investigated. 'Classic dilution techique' was used to isolate microfungi from soil samples 8 out of twenty five isolates were identified to be belong to Aspergillus, while 14 out of 25 described as Penicillium genera. However, 2 species of them were determined as Eupenicillium genus. Also, one isolate identified as a variety of Penicillium genera. From those idendified isolates. Penicillium ramusculum, P.luteo-aurantium Ramirez, P. mirabile Beljakova & Mifko, P.prolfsii Thom var. sclerotiale Novobranova and P.donkii Stolk are probably new record for Turkey since they have not found in the literature. The avarage number of microfungi in one gram soil samples was 43.000 and the counts of microfungi were ranged from 18.778 to 56.889 per gram soil samples. There is obvious correlation between the numbers of microfungi and the pH, moisture contant, percentage of water tensions of soil samples taken from Yuzuncu Yıl Universty Campus Area. KEY WORDS: Campus, Soil, Mikrofungi, Aspergillus, Penicillium.
Özet (Çeviri)