Stratejik kar yönetim aracı olarak hedef maliyetleme ve Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş Eskişehir Makina Fabrikası'nda bir uygulama
Target costing as a tool of strategic profit management and an application in Turkey sugar factories corporations Eskişehir Machine factor
- Tez No: 97285
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ STRATEJİK KÂR YÖNETİM ARACİ OLARAK HEDEF MALİYETLEME VE TÜRKİYE ŞEKER FABRİKALARI A. Ş. ESKİŞEHİR MAKİNA FABRİKASINDA BİR UYGULAMA Tunç KÖSE İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2000 Danışman: Prof. Dr. Ali KARTAL Günümüz işletmeleri, artan rekabet ve hizla değişen bir çevre içinde bulunduğundan, modern üretim teknolojilerini kullanma, yeni yönetim muhasebesi tekniklerini geliştirme ve uygulama zorunluluğu içine girmişlerdir. Bu tekniklerden biri de“ Hedef Maliyetleme”olarak adlandırılmaktadır. Hedef maliyetleme; ürünün maliyetini tüm yaşamı boyunca düşürmeyi amaçlayan bir stratejik kâr yönetim ve maliyet indirim aracıdır. Hedef maliyetleme sürecinde maliyet düşürme teknikleri temel bir rol üstlenmektedir ve buna bağlı olarak da değer mühendisliği ve kaizen maliyetleme önem kazanmaktadır. Dolayısıyla hedef maliyetleme sistemi, geleneksel yönetim muhasebesinde değişiklikleri gerektirmekte ve işletmedeki yönetim muhasebesi faaliyetlerinin reorganizasyonu ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada; hedef maliyetlemenin temel kavramları ve bu sürecin öncelikle teorik olarak açıklanması amaçlanmış ve daha sonra da bu doğrultuda Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Eskişehir Makina Fabrikasında bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT According to increasing of competition and changing of environmental, today's corporations have to use modern production technologies, to develop and to applicate recent management accounting techniques. One of these techniques is called as“Target Costing”. Target costing aims to reduce the overall life of product's cost that intermediates strategical profit management and cost reduction. Cost reduction techniques undertake, main role in target costing process, finally value engineering and kaizen costing have priority. Consequently, target costing system appears need to requirements of changing in the traditional management accounting and management accounting reorganisations. In this study; theoretical explanation of basic concepts and process of target costing's are aimed first and an application in Turkey Sugar Factories Corporations Eskişehir Machine Factory by these directions.