Açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılarak CSS tabanlı afet bilgi sistemi oluşturulması: Şişli örneği
Developing a GIS-based disaster information system using open-source software: The case of Şişli
- Tez No: 972862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN MURAT MARANGOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Mühendislik Bilimleri, Geodesy and Photogrammetry, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Türkiye, tarih boyunca ve özellikle son yıllarda birçok afete ve sonrasındaki olumsuzluklara maruz kalmıştır. Türkiye'nin en büyük şehri İstanbul, konumu ve yoğun nüfusuyla deprem, yangın, sel ve su taşkınları gibi doğal afetler konusunda yüksek risk altındadır. İstanbul'un önemli merkez ilçelerinden biri olan Şişliye bakacak olursak çoğunluğu 2000 yılı öncesinde eski yönetmeliklere göre inşa edilen yapılar özellikle beklenen depreme karşı yüksek risk barındırmaktadır. Dar sokaklar, artan kent nüfusu ve yapılaşma yangın riskini artırırken; iklim değişikliğinin etkileri ve altyapı eksiklikleri sel ve su taşkınlarına karşı savunmasızlığı artırmaktadır. Özellikle yoğun yağışlar sonrası meydana gelen su baskınları, ulaşımı aksatmakta, altyapı sistemlerine zarar vermekte ve günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir. Bu tür afetlere karşı hazırlıklı olmak için konumsal verilerden faydalanılan bir afet bilgi sisteminin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada açık kaynak kodlu yazılımlar ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) araçları kullanılarak bir afet bilgi sistemi oluşturulması hedeflenmiştir. Şişli ilçesi hakkında afetlere yönelik bilgilendirici veri araştırması yapılmış QGIS ile veri sayısallaştırılma ve düzenlenme işlemleri yapılmıştır. Farklı veri tabanları kullanılmış, veri tabanındaki katmanlar OGC (Open Geospatial Consortium) standartlarında web servisi olarak GeoServer üzerinden yayınlanmıştır. Açık kaynak kodlu yazılım olan QGIS in Qgis2web eklentisi ile uygulamanın kodları oluşturularak web tabanlı bir afet bilgi sistemi hazırlanmıştır. Qfield Sync eklentisi ile ise mobil uygulama üzerinden de verilerin yayınlanıp kullanımı sağlanmıştır. Çalışmada istenilen her bölgenin verisinin kullanılabilir olmasıyla tüm dünyada afetlere karşı insanlığın direncinin artmasına katkı sağlaması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, and especially in recent years, Türkiye has been exposed to many disasters and the subsequent adverse impacts. Istanbul, the country's largest city, is at high risk for natural disasters such as earthquakes, fires, floods, and water overflows due to its location and dense population. Looking specifically at Şişli, one of Istanbul's major central districts, most buildings, constructed before the year 2000 under outdated regulations, pose a high risk in the face of the expected earthquake. Narrow streets, increasing urban population, and dense construction heighten the risk of fires, while the impacts of climate change and deficiencies in infrastructure increase vulnerability to floods and water overflows. Particularly after heavy rainfall, flooding disrupts transportation, damages infrastructure systems, and negatively affects daily life. To be prepared for such disasters, developing a disaster information system that utilizes spatial data is of great importance. In this study, it is aimed to develop a disaster information system using open-source software and Geographic Information Systems (GIS) tools. Informative disaster-related data on the Şişli district were researched, and data digitization and editing were carried out using QGIS. Different databases were utilized, and the layers in the database were published as web services through GeoServer in accordance with OGC (Open Geospatial Consortium) standards. Using QGIS's Qgis2web plugin, the application's code was generated, and a web-based disaster information system was developed. With the QField Sync plugin, data were also published and made accessible through a mobile application. By ensuring that data from any desired region can be used, the study aims to contribute to increasing humanity's resilience to disasters worldwide.