Tip 2 diyabetus mellitus hastalığına karşı özgün GLP-1R agonistlerinin tasarımı, sentezi, analizi ve karakterizasyonu
Design, synthesis, analysis and characterization of specific GLP-1R agonists against type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 972866
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜREYYA ÖLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlaç Tasarımı ve Geliştirilmesi Bilim Dalı
Özet
Başta ülkemiz olmak üzere gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde Tip 2 diyabet mellitus (T2DM) hastalığına sahip insan sayısı, hızla artmaktadır. Bu çalışmada Tip 2 diyabet hastalığında umut vadeden bir hedef olan Glukagon Benzeri Peptid-1 ve bu enzime bağlı yolaklar üzerinden etki göstermesi beklenen özgün moleküller tasarlanmış, sentezlenmiş, saflaştırılmış ve moleküler modelleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Sentezlenip saflaştırılan moleküllerin saflıklarının tayininde NMR ve LC-MS yöntemleri kullanılmıştır. Ardından bu maddelerin antidiyabetik etkileri in silico metotlarla önceden belirlenen altı farklı protein hedefine karşı değerlendirilmiştir. Bilgisayar destekli ilaç tasarımı yöntemlerinden ADME analizi, moleküler kenetleme ve moleküler dinamik simulasyonları kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar moleküle ve hedefe bağlı olarak değişsede genel olarak iyi protein-ligand etkileşimleri gözlenmiştir. Ulaşılan bulgular bu moleküllerin ilaç öncü molekülleri olarak büyük potansiyele sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The number of individuals diagnosed with Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) is rapidly increasing in both developed and developing countries, including our own. In this study, novel molecules expected to act on the Glucagon-Like Peptide-1 (GLP-1) pathway, a promising target in the treatment of T2DM were designed, synthesized, purified, and subjected to molecular modeling analyses. The purity of the synthesized and purified compounds was confirmed using NMR and LC-MS techniques. Subsequently, their antidiabetic potential was evaluated in silico against six pre-identified protein targets. Computer-aided drug design (CADD) methodologies, including ADME analysis, molecular docking, and molecular dynamics simulations, were employed. Although the results varied depending on the specific molecule and target, overall, strong protein–ligand interactions were observed. These findings indicate that the molecules in question hold significant potential as lead compounds in the development of new antidiabetic drugs.