Effect of Mo and Cr addition on wear properties of 4140 steel produced by powder metallurgy
Toz metalurjisi ile üretilen 4140 çeliğine Mo ve Cr ilavesinin aşınma özelliklerine etkisi
- Tez No: 972869
- Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET AKİF ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, toz metalurjisi yöntemiyle üretilen 4140 çeliğine molibden (Mo) ve krom (Cr) alaşım elementlerinin eklenmesinin aşınma davranışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın temel amacı, bu elementlerin sinterlenmiş malzemenin mikroyapısı, sertliği ve genel aşınma direnci üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Elemental tozlar kontrollü oranlarda karıştırılarak yüksek basınç altında preslenmiş ve ardından yüksek sıcaklıklarda sinterleme işlemine tabi tutulmuştur. Malzeme karakterizasyonu; taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını difraksiyonu (XRD) ve sertlik testleri ile gerçekleştirilmiştir. Aşınma testleri, kuru kayma koşulları altında yapılarak malzemenin aşındırıcı ortamlardaki performansı incelenmiştir. Sonuçlar, Mo ve Cr elementlerinin ilavesinin tane yapısını incelterek, katı çözelti sertleşmesini teşvik ederek ve sert karbür fazları oluşturarak 4140 çeliğinin aşınma direncini önemli ölçüde artırdığını ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, toz metalurjisinde alaşım tasarımı yoluyla yüksek aşınma direncine sahip bileşenlerin üretimi için büyük bir potansiyel taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the wear behavior of 4140 steel fabricated through powder metallurgy was investigated with the addition of alloying elements molybdenum (Mo) and chromium (Cr). The primary objective was to evaluate how these elements influence the microstructure, hardness, and overall wear resistance of the sintered material. Elemental powders were mixed in controlled ratios and compacted under high pressure before undergoing sintering at elevated temperatures. Detailed characterization was performed using scanning electron microscopy (SEM), X-ray diffraction (XRD), and hardness testing. Wear tests were conducted under dry sliding conditions to assess material performance under abrasive conditions. Results indicated that the incorporation of Mo and Cr significantly enhanced the wear resistance of 4140 steel by refining grain structures, promoting solid solution strengthening, and forming hard carbide phases. The findings demonstrate the potential of tailored alloying in powder metallurgy to optimize wear-resistant components for demanding industrial applications.