Premolar dişlere uygulanan endokron restorasyonlarda farklı preparasyon çeşitlerinin dişte oluşturduğu kuvvet dağılımının sonlu elemanlar kuvvet analizi ile incelenmesi
Investigation of stress distribution caused by different preparation designs in endocrown restorations applied to premolar teeth using finite element stress analysis
  1. Tez No: 972870
  2. Yazar: MELEK NİHAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SUAT YALUĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, premolar dişlerin endokron restorasyonlarda farklı preparasyon çeşitlerine dikey ve oblik kuvvetler uygulandığında diş dokularında ve restorasyonda oluşan kuvvet dağılımlarını, üç boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemi kullanarak değerlendirmektir. Bu çalışma Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ve Tinus Mühendislik iş birliği ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada iki farklı kenar bitim sınırı, iki farklı intrapulpal derinlik ve iki farklı kuvvet çeşidi modellenerek sanal ortamda toplam sekiz adet model oluşturulmuştur. Üç boyutlu ağ yapısının düzenlenmesi ve matematiksel anlamda uygun katı ağ yapısına dönüştürülmesi, üç boyutlu SESA modellerinin oluşturulması ve analiz işlemi; 2.50 GHz saat hızında 11th Gen Intel® Core™ i9-11900 işlemcili, 64 GB ECC belleğe sahip bir bilgisayarda gerçekleştirildi. Tomografi verisinden kemik modelin elde edilmesi, 3DSlicer yazılımında yapıldı. Maksiller sol birinci premolar dişin, Wheeler diş atlasında bulunan farklı açıdaki görüntüleri kullanılarak sonlu elemanlar geometrik modellemesi yapıldı. Diş dokuları mine, dentin, periodontal ligament, kortikal ve spongioz kemik olarak modellendi. Restorasyon için gütaperka, rezin siman, kompozit rezin ve hibrit seramik (VITA Enamic®; VITA Zahnfabrik, Almanya) materyalleri modellendi. Oluşturulan modellere oklüzal yüzeyde 3 noktadan dikey olarak ve bir noktadan oblik olarak 300 N kuvvet uygulandı. Her bir modelin stres dağılımı 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi (SESA) ile incelendi. Endokron, dentin, mine, ve rezin simana ait von Mises stresleri (VMS) ile maksimum asal gerilimler renkli görüntüler kullanılarak değerlendirildi. Analiz sonucunda intrapulpal derinliğin azalmasının rezin simanda ve restorasyonda VMS ve maksimum asal gerilme değerlerini düşürdüğü gözlendi. Preparasyonda ferrule oluşturulmasının ise restorasyon-diş ara yüzeyinde daha geniş temas yüzeyi oluşturup stresi azaltarak, daha dengeli dağılım sağladığını gözlendi. Oblik yüklemede, vertikal yükleme grubuna göre mine, rezin siman, dentin ve restorasyonda daha yüksek stresler oluştuğu gözlendi. Premolar dişlerde shoulder kenar tasarımı mine dokusunda stresin daha düşük olmasını ve daha dengeli dağılmasını sağlarken, 3 mm intrapulpal derinlik ile uygulanması restorasyon ve rezin simanda görülen VMS'i düşürmüştür. 5 mm intrapulpal derinlik ise diş dokusuna aktarılan stresleri azaltmıştır. Dentin dokusu ise bu parametrelerden sınırlı olarak etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the stress distributions in dental tissues and restorations under vertical and oblique loading conditions in premolar teeth with different endocrown preparation designs, using a three-dimensional finite element stress analysis (FEA) method. This study was conducted in collaboration between Gazi University Faculty of Dentistry and Tinus Engineering. A total of eight virtual models were created by combining two different margin designs, two different intrapulpal depths, and two loading types. The arrangement of the three-dimensional mesh structure, conversion into a mathematically appropriate solid mesh structure, creation of 3D FESA models, and the analysis process were carried out on a computer equipped with an 11th Gen Intel® Core™ i9-11900 processor running at 2.50 GHz and 64 GB ECC memory.The bone model was generated from computed tomography data using the 3DSlicer software. The geometric modeling of the maxillary left first premolar was based on multi-angled views from the Wheeler's Dental Anatomy Atlas. Dental tissues were modeled as enamel, dentin, periodontal ligament, cortical bone, and cancellous bone. For the restoration, gutta-percha, resin cement, composite resin, and hybrid ceramic (VITA Enamic®; VITA Zahnfabrik, Germany) materials were modeled. A vertical force of 300 N was applied at three points on the occlusal surface, and an oblique force of 300 N was applied at one point.The stress distributions in each model were examined using three-dimensional finite element analysis (FEA). The von Mises stress (VMS) and maximum principal stress values in the endocrown, dentin, enamel, and resin cement were evaluated using color-mapped images. The analysis revealed that reducing the intrapulpal depth decreased both VMS and maximum principal stress values in the resin cement and the restoration. The incorporation of a ferrule in the preparation created a larger contact surface at the restoration–tooth interface, which reduced stress and promoted a more balanced distribution. Under oblique loading, higher stress values were observed in the enamel, resin cement, dentin, and restoration compared to vertical loading. In premolar teeth, the shoulder margin design resulted in lower and more evenly distributed stresses in the enamel, while its application with a 3 mm intrapulpal depth reduced the VMS observed in the restoration and resin cement. A 5 mm intrapulpal depth, on the other hand, decreased the stresses transmitted to the tooth structure. The dentin was only minimally affected by these parameters.