Artırılmış gerçeklik teknolojisi ile sanal deneme kabini tasarımı ve uygulaması
Virtual fitting room design and implementation with augmented reality technology
  1. Tez No: 972899
  2. Yazar: SAVAŞ ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP TECİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
Özet
Gelişen dijital teknolojiler, alışveriş deneyimlerini yeniden tanımlamaktadır. Bu bağlamda, artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi ile geliştirilen sanal deneme odaları, hem e-ticaret platformlarında hem de fiziksel mağazacılıkta müşteri deneyimini zenginleştiren bir araç haline gelmiştir. Fiziki mağazalarda, ürün denemelerini kolaylaştıran etkileşimli ekranlar ve AR aynalar, kullanıcıların zaman kazanmasını ve daha bilinçli seçimler yapmasını sağlamaktadır. Öte yandan, çevrim içi alışverişte sanal deneme çözümleri, iade oranlarını azaltmakta ve kullanıcı memnuniyetini artırmaktadır. Bu tez, AR destekli sanal deneme odalarının hem dijital hem de fiziksel perakende alanlarındaki etkilerini inceleyerek, kullanıcı deneyimi ve ticari dönüşüm açısından sunduğu olanakları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bunun yanı sıra, geliştirilen uygulama sadece artırılmış gerçeklik ile görsel entegrasyon sunmakla kalmayıp, aynı zamanda kullanıcı bilgilerini bir veritabanına kaydedebilmekte ve bu verileri daha sonra web tabanlı arayüz üzerinden sorgulanabilir hale getirmektedir. Unity ile geliştirilen uygulama, PHP ve MySQL teknolojileri kullanılarak uzaktan veri alışverişi yapabilecek biçimde tasarlanmıştır. Web bağlantısı sayesinde, kullanıcıdan alınan ad, cinsiyet ve beden bilgileri doğrudan sisteme kaydedilirken, istenildiğinde geçmiş kayıtlar kolaylıkla görüntülenebilmektedir. Bu çok katmanlı yapı, uygulamanın yalnızca kullanıcı deneyimi açısından değil, veri yönetimi ve analiz açısından da işlevsel hale gelmesini sağlamaktadır. Bu yönüyle tez çalışması, teknolojik bütünleşmenin hem kullanıcı odaklı hem de sistemsel düzeyde nasıl sağlanabileceğine dair pratik bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Emerging digital technologies are redefining the shopping experience. In this context, virtual fitting rooms developed with Augmented Reality (AR) technology have become tools that enrich customer experience in both e-commerce platforms and physical retail environments. In physical stores, interactive screens and AR mirrors facilitate product trials, helping users save time and make more informed purchasing decisions. On the other hand, virtual try-on solutions in online shopping reduce return rates and enhance customer satisfaction. This thesis aims to evaluate the impact of AR-based virtual fitting rooms in both digital and physical retail contexts, with a focus on user experience and commercial transformation. In addition, the developed application not only offers visual integration through augmented reality but also enables user data to be stored in a remote database and later accessed through a web-based interface. The application, developed using Unity, is designed to communicate with a backend system using PHP and MySQL technologies. Through this web connection, user inputs such as name, gender, and size are directly submitted to the system, and previous records can be retrieved when necessary. This multi-layered structure makes the application functional not only in terms of user experience but also in terms of data management and analysis. In this respect, the thesis presents a practical model of how technological integration can be achieved both at the user level and the system level.