Investigation of the relationship between clinical features and disease progression in lewy body dementia and cerebrospinal fluid biomarkers
Lewy cisimcikli demansta klinik özellikler ve hastalık progresyonu ile beyin omurilik sıvısı biyobelirteçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 972898
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞMET AYHAN HANAĞASI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
Özet
Amaç: Lewy cisimcikli demans (LCD), Alzheimer hastalığı (AH) ile sıklıkla ortak patoloji gösteren heterojen bir nörodejeneratif hastalıktır. Alzheimer hastalığı eşlikçi patolojinin, LCD hastalarında klinik seyir, nöropsikiyatrik bulgular ve tedavi gereksinimleri üzerine etkisi halen tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada, AH eşlikçi patoloji varlığının LCD hastalarının klinik, nöropsikiyatrik profilleri ve tedavi ihtiyaçları üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Davranış Nörolojisi ve Hareket Bozuklukları Polikliniği'ne 2015–2024 yılları arasında başvuran ve beyin omurilik sıvısı (BOS) biyobelirteç analizi yapılan 41 LCD hastası retrospektif olarak incelendi. Katılımcılar, tTau/Aβ42 oranına göre AH eşlikçi patoloji olan (tTau/Aβ42 > 0.52) ve olmayan (Tau/Aβ42 ratio ≤ 0.52) olarak iki gruba ayrıldı. Klinik veriler, demografik özellikler, kognitif testler, temel çekirdek LCD belirtileri ve nöropsikiyatrik bulgular ile antipsikotik kullanım gereksinimi karşılaştırıldı. Bulgular: Katılımcıların 18'inde (%43,9) AH eşlikçi patoloji mevcuttu. Gruplar arasında yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi açısından anlamlı fark bulunmadı. Alzheimer hastalığı eşlikçi patoloji olan grupta REM uykusu davranış bozukluğu (RUDB) sıklığı (%83,3), AH eşlikçi patoloji olmayan gruba (%30,4) kıyasla anlamlı derecede daha yüksekti (p=0,001). Antipsikotik ilaç gereksinimi AH eşlikçi patoloji olan grupta belirgin şekilde daha fazla izlendi (%61,1'e karşı %26; p=0,031). Depresyon, anksiyete, ajitasyon gibi nöropsikiyatrik bulgular AH eşlikçi patoloji olan grupta daha yüksek oranda görülmesine rağmen istatistiksel anlamlılık göstermedi. tTau/Aβ42 oranı, antipsikotik gereksinimi ile orta derecede pozitif korelasyon gösterdi (r=0,414; p=0,050). Lojistik regresyon analizinde Tau/Aβ42 oranındaki 0,1 birim artışın antipsikotik gereksinimini 1,7 kat artırdığı saptandı. Sonuç: Bulgularımız, AH eşlikçi patoloji olan LCD hastalarının, nöropsikiyatrik belirti yükü ve antipsikotik kullanım gereksinimi açısından daha ağır bir klinik fenotipe sahip olabileceğini göstermektedir. Bu veriler, LCD'nin heterojen bir spektrum olduğunu ve AH eşlikçi patoloji varlığının klinik özellikler ve tedavi yönetiminde kritik bir rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Lewy body dementia (LBD) is a heterogeneous neurodegenerative disease that often shares common pathology with Alzheimer's disease (AD). The impact of AD co-pathology on the clinical course, neuropsychiatric symptoms, and treatment needs in LBD patients has not yet been fully clarified. This study aims to investigate the effect of the presence of AD co-pathology on the clinical and neuropsychiatric profiles and treatment needs of LBD patients. Methods: Forty-one LBD patients who underwent cerebrospinal fluid (CSF) biomarker analysis and presented to the Behavioral Neurology and Movement Disorders Clinic at Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine between 2015 and 2024 were retrospectively analyzed. Participants were divided into two groups based on the tTau/Aβ42 ratio: the AD co-pathology group (tTau/Aβ42 > 0.52) and the non-AD co-pathology group (tTau/Aβ42 ≤ 0.52). Clinical data, including demographic characteristics, cognitive tests, core LBD symptoms, and neuropsychiatric findings, as well as antipsychotic medication needs, were compared. Results: Eighteen participants (43.9%) had AD co-pathology. No significant differences were found between the groups in terms of age, gender, and education level. The frequency of REM sleep behavior disorder (RBD) was significantly higher in the AD co-pathology group (83.3%) compared to the non-AD co-pathology group (30.4%) (p=0.001). The need for antipsychotic medication was significantly higher in the AD co-pathology group (61.1%) compared to the non-AD co-pathology group (26%) (p=0.031). Neuropsychiatric symptoms such as depression, anxiety, and agitation were more frequent in the AD co-pathology group, but did not reach statistical significance. The tTau/Aβ42 ratio showed a moderate positive correlation with antipsychotic medication requirements (r=0.414; p=0.050). Logistic regression analysis revealed that a 0.1 unit increase in the tTau/Aβ42 ratio increased the likelihood of requiring antipsychotic medication by 1.7 times. Conclusion: Our findings suggest that LBD patients with AD co-pathology may have a more severe clinical phenotype in terms of neuropsychiatric symptom burden and antipsychotic medication needs. These data indicate that the presence of AD co-pathology may modulate the clinical features and treatment management of LBD.