Das System des sprecherwechsels im fremdsprachenun terricht eine empirische untersuchung aus pragmatischer sicht
Yabancı dil dersinde söz alışveriş sistemi edimbilime dayalı ampirik bir araştırma
- Tez No: 97290
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYYARE DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Almanca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YABANCI DİL DERSİNDE SÖZ ALIŞVERİŞ SİSTEMİ Edimbilim'e Dayalı Ampirik bir Araştırma Gönül KARASU Alman Dili Eğitimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran, 2000 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Seyyare DUMAN Dil, insanların birbirlerine kültürlerini, geçmişteki deneyimlerini ve aynı zamanda bugünkü yaşam biçimlerini aktarabildikleri bir araçtır. Kısacası dilin kendisi aslında bir bilgi yumağıdır. O, bir bilgi yumağı olmakla kalmaz, aynı zamanda insanların davranışları üzerinde de belli bir yaptırım gücüne sahiptir. Dolayısıyla sözel ifadelerimiz kişiden kişiye, kurumdan kuruma hem içerik boyutunda hem de biçim boyutunda farklılıklar göstermektedir. t>v Bu çalışma ilgisini yabancı dil olarak Almanca dersinde kullanılan yabancı dilin biçimsel boyutuna vermiştir. Ağırlıklı olarak sözün kimin elinde olduğu, öğrencinin söz hakkını nasıl elde ettiği, öğreticinin öğrenciye söz hakkını nasıl verdiğine benzer davranışlar üzerinde durulmuş, buna dayalı olarak daha önce farklı derslerde oluşturulan sistem modelleriyle karşılaştırma yapılmış, varsa benzerlikleri ve farklılıkları ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada kullanılan kaynakların büyük bir kısmı Türkiye'de bu konudaki yazın eksikliği nedeniyle yurt dışından sağlanmış, bunun yanında internetten ve dergilerden yararlanılmıştır. Verilere dayalı yaptığımız araştırmamızın sonunda bir yabancı dil olarak Almanca dersi için oluşturmaya çalıştığımız model; ağırlıklı olarak anadili esas alan ve tezimizde sözünü ettiğimiz diğer modellerden, temelde büyük bir farklılık göstermemiştir. Ancak öğrencinin kendisini ifade etme ihtiyacı duyduğu ve yabancı dil bilgisinin yetersiz kaldığı durumlarda ana diline geri döndüğü ve burada kurum dışı davranışlar sergileyebildiği gözlenmiştir. Oluşturmaya çalıştığımız modelin alt amaçları ise öğretmen adaylarına derslere girmeye başladıklarında yol gösterici olmak, kurum içi davranışa yabancı kalmamalarını ve kurum içi gerçek davranışı sergileyerek neleri yapabileceklerini, neleri yapamayacaklarını tartabilmclerini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
til ABSTRACT Language is a vehicle through which people can transfer their culture, their experiences and their lifestyle to each other. It also has an effect on the behaviour of people. Therefore, oral expressions show differences with regArds to people and institutions in terms of content and form. This study tries to explain who has the right to speak, how the students gain the right to speak and how the teacher nominates the students to speak ? etc. We also aim at making comparisons between the results of our study and previous system models formed in different courses. As the literature regarding Turkish educational setting is quite scarce, most of the bibliography used in this study relies on studies in educational settings from abroad. Besides, the internet and certain periodicals are utilized as well. According to the results of our research, the model we tried to form for German as a foreign language did not differ considerably from other models we mentioned in our study that took German as the native language. We observed that in some instances, especially when the students felt the necessity to express their thoughts or when their grammar turned out to be insufficient, the student tended to refer back to their mother tongue or act unexpectedly. An additional aim in forming such a model is to guide the teachers-to-be in their early lessons, to help them to get used to the institution and to the socially accepted forms of behaviour, as well as to increase their skills of judgement.