Arı poleni ilavesi ile zenginleştirilmiş fonksiyonel granolabar üretimi
Production of functional granola bar enriched with beepollen addition
  1. Tez No: 972926
  2. Yazar: İZLEM KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR GÜRBÜZ GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, fonksiyonel bir gıda bileşeni olan arı poleninin, üzüm cibresi ile zenginleştirilmiş sabit bir granola bar formülasyonuna farklı oranlarda (%2, %4, %6 ve %8) ilave edilerek, elde edilen ürünlerin fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerindeki etkilerini incelemek ve tüketici kabul edilebilirliği açısından optimum polen oranını belirlemektir. Araştırmada kontrol örneği (%0 polen) ile birlikte toplam beş farklı numune üretilmiş; elde edilen örneklere su aktivitesi, nem, kül, renk (L*, a*, b*), tekstür, toplam fenolik madde düzeyi ve duyusal (görünüm, koku, tat, sertlik, çiğnenebilirlik, genel kabul edilebilirlik) analizler uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, artan polen oranı ile birlikte ürünlerin nem, su aktivitesi ve toplam fenolik madde içeriklerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar tespit edilmiştir. Renk analizlerinde a* ve b* değerlerinde belirgin yükselme görülmüş, ancak bu renk değişimlerinin duyusal analiz görünüm değerlendirmesinde bir olumsuzluk olarak yansıtılmadığı belirlenmiştir. Tekstür analizleri sonucunda, polen ilavesinin granola barların sertlik ve kırılganlık değerleri üzerinde anlamlı bir etkide bulunmadığı; bu durumun, duyusal analizde elde edilen sertlik ve çiğnenebilirlik parametreleriyle de tutarlılık gösterdiği belirlenmiştir. Duyusal analiz kapsamındaki tat ve genel kabul edilebilirlik değerlendirmelerine göre %6 polen oranı sınır değer olarak değerlendirilmiş, %8 oranında ise tüketici beğenisinde anlamlı bir düşüş meydana gelmiştir. Elde edilen bulgular, arı poleninin granola bar formülasyonlarına %6 oranına kadar ilave edilmesinin hem fonksiyonel özellikleri geliştirdiğini hem de duyusal kabul edilebilirliği koruduğunu ortaya koymuştur. Bu yönüyle çalışma, polenin katma değeri artırılmış fonksiyonel gıda ürünlerinde kullanım potansiyeline ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of bee pollen—a functional food component—on the physical, chemical and sensory properties of a fixed granola bar formulation enriched with grape pomace, and to determine the optimum usage level of pollen in terms of consumer acceptability. For this purpose, five different granola bar samples were produced by adding bee pollen at levels of 0% (control), 2%, 4%, 6%, and 8%. The samples were analyzed in terms of water activity, moisture content, ash, color (L*, a*, b*), texture, total phenolic content, and sensory properties (appearance, odor, taste, hardness, chewability, and overall acceptability). According to the results, increasing pollen concentration led to statistically significant increases in moisture, water activity, and total phenolic content. Although the a* and b* color values also increased noticeably, these changes did not negatively affect the appearance scores in sensory evaluations. Texture analysis showed that pollen addition had no statistically significant effect on hardness or fracturability values; this finding was consistent with the sensory results related to hardness and chewability. Based on taste and overall acceptability scores in the sensory analysis, 6% pollen addition was identified as the upper limit for consumer acceptance, while 8% resulted in a significant decline in preference. These findings suggest that bee pollen can be added up to a level of 6% in granola bar formulations to enhance functional properties without compromising sensory acceptability. In this regard, the study highlights the potential of bee pollen as a value-added ingredient in the development of functional food products.