Goal-oriented communication for real-time inference over networks with two-way delay
İki yönlü gecikmeli ağlar üzerinden gerçek zamanlı çıkarım/tahmin için hedef-odaklı iletişim
  1. Tez No: 972925
  2. Yazar: ÇAĞRI ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yapay zekâ alanındaki gelişmeler, endüstriyel robotik ve otonom araçlar gibi teknolojilerin hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Ancak bu akıllı modeller, genellikle uzaktan toplanan verilere ihtiyaç duymakta olup, doğru verilerin zamanında iletilmesini sağlayabilecek bir ağ altyapısı gerektirir. Bu motivasyondan yola çıkarak, bu tezde akıllı bir modelin, bir hedef sinyalin gerçek zamanlı değerini uzaktaki bir kaynaktan iletilen veri örnekleriyle tahmin ettiği bir senaryo ele alınmaktadır. Bu sistemde çizelgeleyici (scheduler), i) iletilecek örneklerin yaşını, ii) iletim zamanlarını ve iii) her paketin uzunluğunu (yani her pakette kaç örnek bulunduğunu) belirler. Belirli bir paket uzunluğu için tahmin kalitesinin Bilgi Yaşı'na (Age of Information - AoI) olan bağımlılığı genel bir ilişkiyle modellenmiştir. Önceki çalışmalar ya i.i.d. (bağımsız ve özdeş dağılımlı) iletim gecikmeleri ve anlık geri besleme varsayımında bulunmuş, ya da yalnızca verinin yaşlandıkça çıkarım/tahmin performansının kötüleştiği sınırlı durumları ele almıştır. Buna karşılık, bizim formülasyonumuz performansın yaşa bağlılığı açısından monoton olmayan durumları da kapsamakta ve hem ileri hem de geri besleme bağlantılarında Markov gecikme süreçlerini dikkate almaktadır. Bu problem, sonsuz ufuklu ortalama maliyetli bir Yarı-Markov Karar Süreci (Semi-Markov Decision Process) olarak modellenmiştir. İlk olarak, sabit paket uzunluğu için (i) ve (ii)'yi belirleyen kapalı formda bir çözüm elde ediyor ve bu sabit uzunluk değerini ayrıca optimize ediyoruz. Daha sonra, değişken paket uzunluğu durumunda, dinamik programlama çözümünün hesaplama karmaşıklığını önemli ölçüde azaltan endeks tabanlı bir eşik politikası öneriyoruz. Simülasyon sonuçları, hedef odaklı zamanlayıcımızın, birim uzunluklu paketlerle yaş tabanlı zamanlamaya kıyasla çıkarım hatasını altı kata kadar azaltabildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The rise of artificial intelligence (AI) has played a key role in enabling technologies such as industrial robotics and self-driving vehicles. However, these intelligent models often rely on data collected remotely, requiring the network to deliver the relevant data in a timely fashion. Motivated by this, this thesis studies a setting where an intelligent model infers the real-time value of a target signal using data samples transmitted from a remote source. The scheduler decides on i) the age of the samples to be transmitted, ii) the transmission times, and iii) the length of each packet (i.e., the number of samples contained in each transmission). The dependence of inference quality on the Age of Information (AoI) for a given packet length is modeled by a general relationship. Previous work assumed i.i.d. transmission delays with immediate feedback or were restricted to the case where inference performance degrades as the input data ages. In contrast, our formulation captures non-monotonic age dependence and covers Markovian delay processes on both the forward and feedback links. We model this problem as an infinite-horizon average-cost Semi-Markov Decision Process. First, we derive a closed-form solution that decides on (i) and (ii) for a constant packet length whose value is separately optimized. Then, we propose an index-based threshold policy for the variable packet length case, significantly reducing the computational complexity of the dynamic programming solution. Simulation results demonstrate that our goal-oriented scheduler reduces inference error by up to a factor of six compared to age-based scheduling with unit-length packets.