Experimenting dense passage retrieval for turkish legal texts
Türkçe hukuki metinlerde yoğun paragraf getirimi üzerine deneysel çalışmalar
  1. Tez No: 972941
  2. Yazar: YAĞMUR TİRYAKİ ONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHİME NİHAN ÇİÇEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Hukuk profesyonelleri, sık sık kapsamlı ve karmaşık hukuki belgelerle çalışmaktadır. Bu durum, verimli bir hukuki bilgi getirme sistemini gerekli kılmakta ve bu amaçla Doğal Dil İşleme tekniklerini entegre eden çalışmalar giderek artmaktadır. Bu tezde, ColBERT modelini uzun sorgular ile paragraflar arasındaki anlamsal ilişkileri yakalamak amacıyla kapsamlı bir hukuki veri kümesiyle eğiten bir bilgi getirme sistemi sunulmaktadır. Çalışmada, farklı bilgi getirme modellerinin performanslarını değerlendirmek üzere deneyler yapılmış ve karşılaştırma ölçütü olarak geleneksel bilgi getirme yöntemlerinden BM25 kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, ColBERTv2'nin Türkçe hukuk alanında verilen sorgulara karşılık ilgili metinleri sıralamada üstün performans sergilediğini göstermektedir. Bu tezdeki araştırma sonuçları, hukuk alanında ve Türkçe paragraf getirme üzerine yapılacak araştırmalarda kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Professionals working in the legal domain routinely engage with extensive and complex legal passages. The volume and intricacy of these legal passages inevitably require an efficient and high-performance legal information retrieval system and there are emerging studies that integrate Natural Language Processing (NLP) techniques for this purpose. In this thesis, we introduce a dense retrieval system that combines ColBERT architecture with a multilingual BERT backbone, which is fine-tuned with comprehensive legal dataset in order for the model to capture nuanced semantic relationships between long queries and passages. The experiments were carried out to examine the capability of different dense retrieval models and the baseline is presented by traditional sparse retriever BM25. The results show that ColBERTv2 excels in ranking relevant documents given queries in Turkish legal domain, which can be utilized for various legal tasks and further research on Turkish passage retrieval.